Който псува, зло не мисли

Гняв и лошо възпитание – това са първите две асоциации, свързани с ругатните. В ерата на пост-истината обаче вулгарният език отдавна не е табу или синоним на нисък морал. И дори се оказва опиум за масите – като в случая с новия президент на САЩ Доналд Тръмп. Затова д-р Дейвид Стилуел от „Кеймбридж” и колегите му решават да видят какво се крие в мислите на „поразяващите усти”, разказват от „Science Daily”. Проучването им стига до интересни изводи и е публикувано в престижното „Social Psychological and Personality Science”.
„Да псуваш е по-скоро неприемливо, но може да се окаже доказателство за честността на хората с груб език. Те, освен че не си мерят приказките, не завоалират и мнението и отношението си”, обяснява д-р Стилуел. Международният екип прави тестове - освен с въпросници, и чрез проучване в социалните мрежи. Първо 276 доброволци са помолени да изборят любимите си ругатни. Освен това са помолени да посочат причините, поради които ги използват. След това преминават през нов тест – „на истината”, за да стане ясно дали са отговорили честно или са предпочели да се държат социално приемливо. Резултатите показали, че онези, които са направили по-дълъг списък с попържни, много по-рядко лъжат.
Във втория етап от проучването на „Кеймбридж” са анализирани 75 000 потребители на „Фейсбук”. Във фокуса е вурлгарният език в социалните мрежи. Резултатите категорично потвърджават тези от първия етап – хората с „поразяващи усти” се оказват по-честни и не таят гняв и лоши чувства в мислите си. Който псува - зло не мисли, е изводът на учените.

Ден на изкуствата за деца със СОП в Шумен

Наш лекар в международно поетично шоу

Сребро за отбора по ветроходство на МУ-Варна

Пърформанс за кръводаряването в София

Карлос Насар кани гимнастици от FAPA

Над 50 известни личности в „НЗОК за теб

Благотворително бягане за жени

Проф. Тодор Черкезов с авторитетна награда

Благотворително хоро за деца със СОП
