СЗО търси $164 млн. за Сирия

164 милиона долара търси Световната здравна организация, за да продължи да оказва помощ на сирийците през тази година. Ресурсите ни стигнаха до своите граници, за миналата година получихме едва една трета, за да осъществим плануваните хуманитарни акции, казват експертите. Въпреки това СЗО оказа помощ на хиляди сирийци в окупираните територии.
Милиони деца в Сирия са били ваксинирани през миналата година срещу смъртоносни болести като хепатит В, шарка и заушка.
Над 6000 души са били обучени от СЗО и заедно с "Уницеф" са имунизирали над 2.6 милиона деца
срещу полиомиелит. Освен това повече от 16 000 медицински специалисти са придобили психологически умения, знания за оценка на травми, за лечение на специфични заболявания, които да им позволят да бъдат полезни на хората във войната. Над 300 лекари и сестри са били обучени да оказват медицинска помощ и на бежанци в центровете в Турция.
В страната е било осигурено и лечение на хора с хронични заболявания като диабет, психични разстройства и бъбречна недостатъчност.
В Алепо е бил оборудван център за хемодиализа, само за три месеца СЗО е осигурило над 11 500 диализи.
Ранените и критично болните пациенти са били евакуирани от окупираните региони на Алепо, Фоа и Мадия. СЗО е играла и ключова роля при преговорите за евакуацията на хората към други части на Сирия или Турция. Благодарение на това, 811 души са били настанени в болница, а 31 хиляди консултации са оказани на сирийци, напуснали домовете си.
Заради липсата на финанси обаче не е ясно какво ще се случи през тази година. В същото време нуждата от помощ продължава да бъде огромна заради нестихващата война.
Бомбените атаки в Сирия се увеличават притеснително.
Около 13 милиона сирийци имат нужда от медицинска помощ, отчитат от СЗО. През миналата година около 30 000 души са били наранявани всеки месец и им се е наложило лечение. Стотици здравни работници и пациенти са били убити по време на войната. Много големи градове като Алепо вече са без функциониращи болници, предупреждават здравните експерти. Достъпът до някои части на страната е изключително голямо предизвикателство.
Петнайсет дестинации в Сирия са окупирани.
Над 700 000 души са далеч от домовете си. В тези части на страната няма лекарства, а опитите за оказване на хуманитарна помощ понякога се осуетяват. Заради настаняването в общи помещения и лагери хората често стават жертва на инфекции, а опасността от епидемии е голяма, допълват от СЗО. За съжаление, въпросите дали финансирането ще се осигури и какво ще се случи с войната в Сирия, засега остават без отговор.

FDA одобри лекарство за превенция на ХИВ

ЕС забранява на Китай търгове за медицински изделия

Нигерийска компания ще произвежда тестове за ХИВ

Рязко увеличение на Хепатит А в ЕС

Болница в Израел е ударена от иранска ракета

Австалия вдига забраната за кръводаряване от хомосексуални

FDA съкращава времето за преглед на лекарства

Младите в по-голям риск от рак на апендикса

Един от шест души с психично заболяване в Европа
