Какво означава 3D CAD/CAM

В днешния високотехнологичен свят иновациите не спират да се развиват. Какво представлява 3D CAD/CAM технологията и къде е мястото и в зъболечението, попитахме проф. Мариана Димова-Габровска. Тя е доктор на науките и работи във Факултета по дентална медицина на Медицински университет-София.
- Проф. Димова, развива ли се денталната медицина, има ли иновации в нея?
- Развитието на денталната медицина е част от цялостния процес на промяна през последните десетилетия. Тримерната визуализация и виртуалната реалност бързо навлязоха в живота на хората и възможностите на приложението им са широкоспектърни – от компютърната графика и анимация до 3D-сканиране, печат и томография. В САЩ, Канада и Франция през 80-те години на миналия век започнаха първите проучвания на навлезлите в индустрията CAD/CAM системи и сканиращи устройства. Днес прилагането им в лечебния план е знак за съвременна и модерна клинична практика.
- Какво представлява тази ехнология?
- Тя е основана на софтуер, позволяващ висока производителност. В денталната практика с помощта на оптични скенери се снема отпечатък от устата на пациента или от гипосови модели. Софтуерът обработва тази информация и произвежда дигитални модели. Върху тях виртуално се планира протетичното възстановяване (т. нар. виртуален дизайн на крони, мостове, фасети, имплантати, протези и др.), което се фрезова след това в CAD/CAM машината. Така в денталния кабинет може да протече целия процес – от снемането на отпечатъка до поставянето на готовата конструкция. В историята на денталната медицина тези технологии представляват революционно откритие. В това отношение в българската наука има вече значими разработки с парактически принос, някои от които са публикувани на страниците на «Доклади на БАН» (научно списание на Българската академия на науките) и са защитени в дисертационни трудове.
- Могат ли тези оптични скенери да заменят изцяло обикновените отпечатъци от устата на пациентите?
- Съвременните оптични, безконтактни, интраорални скенери възпроизвеждат виртуално физическия обект с точност около 20 микрона. Редица поучвания доказват, че дължината на заснемания зъбен сегмент оказва влияние върху прецизността на сканиране. Вземат се предвид и отраженията от бляскави повърхности в устата. Те нарушават образа и за това предварително се покриват с тънък слой антирефлексна пудра върху сканирания обект. Има и други фактори, които трябва влязат в съображение. В резултат получените конструкции са много точни, а зъботехническата работа е поставена на нова, съвременна платформа без аналог в конвенционалната зъботехника. Безспорни предимства на технологията са качеството, бързината и комфорта за пациента.

Поставиха четири байпаса през ребрата

Варна с нов център за сърдечни аритмии
Високотехнологичната база е част от УМБАЛ „Св. Марина", тя работи от октомври и осигурява съвременно лечение на пациентите

ЕМА препоръча 8 нови лекарства

Имплантираха пейсмейкър през бедрото

ИСУЛ с нова крачка в лечението на рака

ЕМА препоръча ваксина срещу КОВИД

Ваксината за рак на BioNTech обещаваща
Според първоначалните изследвания тя е успяла да спре нарастването на туморите и дори да намали размерите им, обявиха от компанията на ЕСМО

Изследват японска ваксина срещу рак в МУ-Плевен

Два кардио-регистъра у нас
Единият е за ТАВИ процедури, а другият за аневризми на аортата, те бяха представени за първи път у нас през уикенда
