Инсултите у нас се увеличават
Модерното лечение на спешното състояние обаче все още остава дефицитно за страната ни. Едва 330 от болните хора са получили така наречените тромболизи, след които имат най-голям шанс за възстановяване без увреждания. През 2015 г. броят на късметлиите е бил 308 или почти същия.
И в двата случая иновативната терапия е под 1% от случаите на исхемичните инсулти. В повечето развити държави обаче тази цифра е над 3-3.5%, в държави като Австрия пък достига над 15 процента. Тенденцията е това число да се увеличава, тъй като тази тромболизите дават най-голям шанс за качествен живот на хората.
За България минималният брой на пациентите, които могат да се лекуват с модерното лечение е над 1500 или пет пъти по-висок от сегашния. Вероятността той да бъде достигнат скоро обаче е минимална. Причините за това са комплексни, смятат специалистите.
За лечението на инсулта най-важно е времето. За да получи шанс за нормален живот, пациентът трябва да стигне до болница до 3-4.5 часа от началото на симптомите. Много често обаче те се получават нощем, докато човекът спи и времето е изгубено. Не рядко обаче проблемът е в неразпознаването на симптомите от страна на близките и късното търсене на медицинска помощ. Най-честите симптоми са невъзможност за говор или загуба на подвижността на дясната или лява половина на лицето и крайниците.
Координацията между спешна помощ и болниците също е проблем. В много региони на страната, включитено и в столицата клиниките се оплакват, че линейките карат пациентите не до най-близкото, а до определено на друг принцип лечебно заведение. Реакция засега от властите няма. Проблеми има и в самите болници. Единици са тези, които са изградили нужната организация и са обучили кадри за прилагане на модерното лечение. От 134 лечебни заведения, които работят исхемични инсулти, само 34 правят тромболизи. Дори сред тях обаче са единици тези, които реално ги извършват. Миналата година за пореден път доказа, че реално работят само десетина клиники в цялата страна, останалите правят по една или две тромболизи за цяла година.
ТОП 10 на болниците за 2016 г.
СВ. АННА СОФИЯ 87 ТОКУДА СОФИЯ 35 СВ. МАРИНА ВАРНА 32 СВ. ПАНТЕЛЕЙМОН ПЛОВДИВ 26 МБАЛ-ШУМЕН 23 МБАЛ ТЪРГОВИЩЕ 17 МБАЛ СИЛИСТРА 15 УМБАЛ-ПЛЕВЕН 12 НКБ СОФИЯ 11 МБАЛ-ДОБРИЧ 9 |
Тромболизите са се увеличили с 46%
Почти една трета от тях се осъществяват в една болница в страната
НЗОК проверява болниците с тромболизи
От фонда искат да видят на каква цена се купува лекарството и какво количество се слага
44 тромбектомии за 19 месеца
В 50% от случаите пациентите са си тръгнали здрави, напълно активни, както преди инсулта, казва д-р Нурфет Алиоски
Тромбектомиите намаляха значително
Заради проблемите с финансирането на медицинските изделия има само 18
Само две болници правят тромбектомии
Над 3.2 млн. лв. е дало здравното министерство за миналата година, за тази още няма сключени договори
На четири часа от смъртта
Над 100 невролози обсъдиха инсултите
Тромболизите у нас се увеличиха с 23%
Над 400 са модерните интервенции през миналата година, но остават концентрирани в ограничен брой болници
Диамантен сертификат за инсулти получи „Св. Анна“
При инсулта всяка минута е от значение
Какво предизвиква инсулта, какви са най-новите техники за лечение и как да се предпазим, разговаряме с д-р Павлин Павлов. Той е началник на Отделението по неврология в Силистра.