Отпада СУПТО заради КОВИД

Употребата на софтуера за управление на продажбите (СУПТО) отпада. Това реши Министерският съвет с проект на промени в Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) днес. Предстои той да бъде гласуван и то Парламента.
Промяната се прави поради възникналия обществен отзвук в резултат на въвеждането на изискванията за отчитане на продажби чрез СУПТО и множеството сигнали за увеличаване на административната тежест и разходите за бизнеса, обясняват от МС. Налагането на подобни тежести особено в условията на пандемията от COVID-19 е нецелесъобразно, смятат от ведомството. СУПТО притесбяваше и търговците на дребно с лекарства, които трябваше да я ползват.
Правителството одобри и промени
в Закона за публичните финанси. Те са адекватен отговор на предизвикателствата, свързани с овладяване и преодоляване на последствията от разразилата се в световен мащаб пандемия от COVID-19 и последвалата я глобална икономическа криза, както и с предвидената възможност в хода на реализацията на Плана за възстановяване на Европа за държавите членки на ЕС за достъп до ресурси от фондове, програми и механизми, смятат от МС.
Целта на промените да се създаде
по-голяма гъвкавост по отношение на националните фискални правила при наличието на извънредни обстоятелства, ясно дефиниране на ограниченията и допустимите отклонения, както и се осигурява изпълнението на мерки за ограничаване и преодоляване на последиците от възникнали извънредни ситуации и премахването на предпоставките за проциклично въздействие на ограниченията.

Pfizer купува Global Blood Therapeutics

Инвестираме 84 млн. в 3D-ендоскопи

КОВИД оряза инвестициите на фармата в лекарите
С 40% са намалели средствата, които компаниите са дали през миналата година на медиците за участие в конгреси и изнасяне на лекции

Продължават компенсациите за тока и газа

Бизнесът излиза на протест за тока

НЗОК ще плаща по-бързо нови лекарства
Ако фондът вече финансира подобни медикаменти, кандидатите за реимбурсация няма да чакат до следващата година

Boehringer с над 5% ръст на продажбите
Те възлизат на 20.6 милиарда евро през миналата година, най-голям принос имат продуктите за сърце, метаболитни и респираторни заболявания

Фармацевтичният пазар бележи ръст от близо 10%
Основните му двигатели са продуктите по лекарско предписание, казва Татяна Станчева от IQVIA

НЗОК плаща медицинските изделия срещу ефект
За тази цел производителите им с помощта на фонда ще следят какво се случва с пациентите, при които са сложени

Пфайзер орязва реповете в САЩ
От компанията мотивират решението си с утвърждаването на дистанционното общуване през пандемията