Новият министър да лобира за клиничните пътеки
- Доц. Костов, властта отново се сменя, какви са очакванията ви от 2017 г.?
- Да имаме повече бебета и да нямаме оплаквания от пациенти. Разбира се, и жените, които оперираме по повод други заболявания, да си тръгват здрави. Иначе за очакванията към властта - сега първо ще има службен министър за 2 месеца. Не виждам за толкова време какво би могъл да направи. Пожелавам – на който и да е новият министър – да постави здравеопазването като приоритет N1 пред бъдещия премиер, за да можем да се похвалим със здрава нация.
- Имате ли очаквания за конкретни реформи – по отношение на лимитите, доплащането?
- Да, да се промени цената на клиничните пътеки, като започнат преговорите с касата, защото сега са много неостойностени.
- Успешна ли бе 2016 г. за вашата болница? Открихте нови отделения, но натрупахте ли дългове?
- Да. От миналата година вече имаме отделение по рискова бременност, сега предстои и откриването на неонатология. Болницата приключва 2016 г. с положителен финансов резултат. Завършваме на печалба. Макар че – не това е това най-важният въпрос. Ние сме болница и основната ни мисия е да помагаме на родилките да имат здрави бебета. При нас работи много силен център по онкогинекология, по хирургия на гърда. Имаме и ин витро център. Доволни сме от резултатите през 2016 г.
- Посрещнахме новата година с антирекорд – около 60 000 бебета, родени през 2016 г. И за вашата болница цифрите ли са тревожни?
- Всъщност ние отчитаме точно толкова бебета, колкото и миналата година – малко под 2700. Така че нямаме спад. Въпросът е, че като цяло в България раждаемостта се движи като синусоида, която върви надолу. С отделни пикове и спадове, но тенденцията е надолу. Така че 60 000 раждания – на фона на високата смъртност, знаете, че нацията застарява, говорят за сериозен отрицателен прираст. Поредната година, в която България намалява с между 60 и 70 000 души.
- Не е във властта на гинеколозите да спрат тази тенденция. Но правят ли го политиците?
- Какво да кажа?! Доколкото знам, в момента сме в политическа криза (смее се). Независимо кой управлява България, кое е правителството, би трябвало да има абсолютно единна политика на приемственост и дългосрочна стратегия за покачване на броя на децата в България. Това трябва да е приоритет N1 на всяка политическа партия.
- Защо българката ражда все по-късно и все по-малко?
- Безспорно едната причина е икономическа, но има и други. Например това, че българката е все по-еманципирана. Отдадени на професията си, все повече жени отлагат забременяването във времето. Много от тях предпочитат, както се казва, да си поживеят, докато могат, да пътуват. И, отлагайки във времето момента на забременяване, започват и проблемите с не-забременяването. Разбира се, икономическата сигурност е най-важна, за да може едно семейство да отглежда едно, две или повече деца. Не знам вие колко имате, но ако сте с 4 и при помощите, които се дават в момента, не е лесно. Трябва да има наистина по-сериозни стимули от държавата.
- Казвате, че българките все по-често отлагат бебето – кога е „златната възраст” за жената да стане майка?
- Най-добрата, чисто фертилно, възраст, разбира се, е между 20 и 30 г.
- При вас пациентките на каква възраст са най-често?
- Различно е. Колкото е по-образована и амбициозна е жената, толкова по-късно става майка. Вече малцинствените групи, ромите, раждат по-рано и имат много повече деца. Това им е приоритет, не себереализацията в професията.
- Тенденцията „деца раждат деца” става все по-устойчива, защо и докога?
- Доколкото знам, здравните медиатори работят с тези рискови групи. Но ми се струва, че и тук дългосрочна стратегия няма. Единственото, което трябва да се направи, е да се образоват малцинствените групи. Образованието е разковничето на успеха.
Няма основание за напрежение
Техническа грешка е в основата на съмненията на БЛС за вида на дейността в амбулаториите, съвместната ни работа е възстановена, казва Анелия Атанасова
Как да получите отговор на въпросите си от НЗОК
Искаме контрол на хоспитализациите
Въпреки постъпването на много повече пациенти в болниците, ние сме на челните места по смъртност, алармират пациенти
Педиатри напускат заради агресивни родители
Доц. Кирилов ще надгражда постигнатото
Болница обяви смъртността си при операциите на сърце
Тя е 1.8% при 770 интервенции и напълно отговаря на световните стандарти за добра медициснка практика, съобщиха от АджибадемСитиКлиник
Кабинетът "Желязков" поема страната
Здравеопазването във фокуса на бъдещия кабинет
Наред с него са образованието и пазарът на труда, става ясно от споразумението между ГЕРБ, ИТН, БСП
МС одобри промени в ЗЗО
С тях се залагат козметични промени за медицинските сестри и се разширява достъпа до лекарства за пациенти с коагулопатии