И през август медиците на трупчета

И през август здравната ни система е на трупчета. Въпреки увеличението на цените на прегледите в извънболничната помощ и на клиничните пътеки в болниците, медиците отново разчитат на финансова помощ заради пандемията, показват отчетите на НЗОК. Това пък изкарва с нова сила на преден план един важен въпрос - има ли нужда от смяна на модела на финнасиарне у нас.
Лекари и болници и през миналия месец не успяха да заработят с реална дейност прогнозния си месечен бюджет за 2020 г. По методиката на касата за КОВИД-19, за да достигнат 85% от панираното финансиране за август, лекарите ще получат 16 млн. лв. Най-голяма част от помощта е за болниците и зъболекарите.
За август джипитата са заработили
23.87 млн. лв., като едва 664 хил. лв. ще им бъдат дадени по методиката. Най-голям дял от приходите им е капитационното плащане – 11.17 млн. лв., показват сметките на касата. Останалите 12 млн. лв. са за различните видове дейности - профилактика, майчино и детско здравеопазване, диспансеризации и имунизации.
22.62 ще получат специалистите в извънболничната помощ за дейността си през август, като по методиката са над 2.2 млн. лв. Основната част - над 12 млн. лв. от приходите им, са за първични прегледи.
Зъболекарите ще получат 16.6 млн. лв. от касата за изминалия месец, като 6.3 млн. лв. са по методиката. Най-голяма част от заработените средства и при тях – 9.9 млн. лв., са за първична помощ.
При болниците бюджетът за август
е 180.8 млн. лв., като над 7 млн. лв. са по методиката. Общо за четирите месеца до края на годината клиниките имат да вземат 807 млн. лв. Тоест изпълнението на бюджета им за август е 22% или с 3% по-малко от очакваното. Това обаче не важи с еднаква сила за различните дейности.
Така например лечението на пациенти
с КОВИД през август е надхвърлило очаквания обем. Вместо плануваните 1200 случаи, през болниците само по основната пътека за КОВИД (КП 104) са преминали 1619 пациенти или с 13% повече от очакваното. Средствата, които лечебните заведения ще получат за тази дейност са 1.93 млн. лв. Справка отпреди няколко дни на касата показа, че случаите на КОВИД през август в болниците са наполовина на всички лекувани от предходните 5 месеца, което поставя въпроса дали това се дължи на индексираната цена на пътеката или на реална заболеваемост.
Драстично надхвърлен е и обемът
при ендоваскуларно лечение на нетравматични мозъчни кръвоизливи, аневризми и артериовенозни малформации на мозъчните съдове. При плануван един човек за оставащите 4 месеца на годината, само през август е имало 17. На сто процента са изразходвани плануваните обеми при други редки дейности, като интервенционално лечение и свързани с него диагностични катетеризации при вродени сърдечни малформации за деца, както и инвазивна диагностика при сърдечно-съдови заболявания с механична вентилация при деца.
Повече от очакванията на касата са
били и гръбначните и гръбначномозъчни операции, големите операции с отстраняване на органи заради тумори, операциите при белодробни болести, операциите на раменния пояс и ръката, също така диагностичните процедури за стадиране и оценка на терапевтичния отговор при пациенти със злокачествени солидни тумори и хематологични заболявания, и радиохирургичните интервенции при онкологични и неонкологични заболявания и др.
Въпреки че болниците засега не
успяват да усвоят планираните си бюджети, размерите им за оставащите 4 месеца са щедри. Касата предлага клиниките да получават над 190 млн. лв. всеки месец и по още над 10 млн. за спешните дейности по Приложение 1, при положение, че напоследък те получаваха между 170 и 180 млн. лв. на месец. Очаква се цифрите да бъдат одобрени на днешното заседание на Надзорния съвет на осигурителния фонд. Това би трябвало да даде на клиниките още глътка въздух и да им позволи да продължат работата си в условията на пандемия, в която те оцеляват вече месеци наред благодарение на гарантирания минимум от 85% от прогнозните си бюджети.
Пандемията от КОВИД обаче
поставя все по-остро въпросът дали моделът на финансиране на болничната и извънболничната помощ е адекватен. "Пари за дейност" отдавна среща своите критики като добър вариант за работа при положение, че искаме да се прави медицина. Пандемията само увеличи недостатъците му. На практика в момента системата работи в голяма степен на бюджетен принцип, тъй като не успява да заработи нужните средства за издръжаката си. Дали това е следствие на неправилно остойностяване или на генерално сбъркан принцип на финансиране е важна тема без отговор. Така или иначе здравната система сега е по-необходима отвсякога, а въпросът, който КОВИД срамежливо поставя пред обществото ни, дори не се задава гласно, защото предполага началото на един сложен и нерешен, години наред, дебат.

КОВИД намалява още

Без маски на закрито от четвъртък

Допълнителна линейка за всеки морски курорт

КОВИД пълзи още надолу

Има затруднения в достъпа до здравна информация
Това показват резултатите от анкета сред 20 журналисти от 16 национални, регионални и специализирани медии

Трябва да има наказания

Разпределиха ресорите в МЗ

И Варна намали срока на мерките

Очакваме реорганизации в болниците
