Касата сви избора за лечение при Хепатит С
Три са основните безинтерферонови терапии, които се покриват от касата за Хепатит С през тази година. От януари обаче медиците няма да могат сами да решават с коя да лекуват пациентите си. При близо 90% от случаите те ще са длъжни да използват само една от тях – най-евтината. Ако поискат да сменят терапията на болните, ще трябва да получат разрешение за това от Надзорния съвет на фонда за всеки конкретен случай. Това предвиждат новите критерии за лечение на пациентите, които може да видите тук. С тях се въвежда първи, втори и трети избор за лечениена Хепатит С – генотип 1 и 4. На практика обаче с тези видове на болестта са около 90% от пациентите.
Досега касата реимбурсираше само две терапии и лекарите сами избираха на коя да се спрат в зависимост от конкретните медицински нужди на болните. От тази година фондът заплаща и трета. Лечението обаче ще се определя по чисто икономически причини, а не по медицински.
Заради новите критерии специалистите трябва да сменят и терапията на пациентите, на които вече са я назначили по старите правила. Това означава, че всички болни хора ще получат нови протоколи и лекарства, тъй като първият избор на терапия, който НЗОК е определила, започна да се реимбурсира от тази година.
Надзорният съвет взе решение за философията на промяната на критериите още в края на миналата година. В мотивите за него се посочваше икономическата целесъобразност. Засега обаче не е ясно какъв ще бъде финансовият ефект от предприемането на тези стъпки от страна на фонда. Причината е, че касата няма право да даде информация какви отсъпки е договорила с трите фирми, на които са медикаментите – Abbvie, Gilead и MSD. Цените на безинтерфероновите терапии бяха много високи, но заради конкуренцията и бързото излекуване на пациентите започнаха да падат стремглаво в цял свят. Само преди месец Аббви обяви, че иска да намали стойността на терапията си към фонда на половина, което щеше да даде възможност за лечението на 800-1000 души при същия разход, какъвто касата е имала и през 2016 г. Най-вероятно огромни отстъпки са дали и другите две компании. При липсата на всякаква прозрачност обаче, остават подозренията за наличието на нередности.
Критериите не са съгласувани с нас
Проф. Крум Кацаров, национален консултант по гастроентерология
|
СЗО иска скрининг за хепатит В и С у нас
Хепатитът в Раковски отшумява
Само един случай е регистриран за последните три дни от 21 ноември досега, каза Кирил Ананиев
Хепатит С – болестта, която медицината победи
Седем деца с хепатит А в старазагорско
Касата дала над 60 млн. лв. за Хепатит С
Две нови лекарства за хепатит С
ЕМА предлага да получат по-бързо одобрение за употреба заради ефикасността им