Лед, преспи и -22 градуса
Леден апокалипсис ни връхлита и ще парализира България до Ивановден. Как да се пазим в студа и кои са най-уязвмите групи вижте тук.
-22 градуса в Кнежа и Трън. Преспи по метър в планините. Леден ураган по морето. Такава „зимна приказка” ни очаква до неделя. Код „жълто” за опасен снеговалеж и поледици е в сила за 12 области - Видин, Монтана, Враца, Ловеч, Габрово, София, София-област, Перник, Кюстендил, Благоевград, Пазарджик и Пловдив, а метеоролозите очакват валежите да се засилят през нощта срещу петък. 3000 машини ще се борят да няма трагедии по пътищата, като КАТ призовава да се пътува само в краен случай. Учениците са в принудителна ваканция заради мразовитото време и грипа. Родителите им обаче трябва да ходят на работа, въпреки преспите. Затова от Главна инспекция по труда (ГИТ) призовават шефовете да вземат специални мерки. Температура от поне 16 градуса в офиса и
повече топли напитки и почивки на завет
за работещите на открито, препоръчват от ГИТ.
Сибирският студ може и да убива, алармират пък лекарите. Инсултите скачат с 30% в мразовитото време, черна е статистиката и при инфарктите. Причината е, че ниските температури водят до спазъм на съдовете. Щом живакът падне под нулата, те се свиват. Още по-коварно е, ако студът върви в комбинация с леден вятър. Най-уязвими са хипертониците. В студа кръвното може да скочи, затова е препоръчително дозите на лекарствата им да се коригират. Под ударите на ледения въздух попадат и астматиците. При излизане на минусовите температури може да получат пристъп. Затова лекарите призовават хората с дихателни проблеми никога да не се разделят с шала си в студа. При -20 градуса това всъщност трябва да е закон за всички, напомнят лекарите. Измръзването е гарантирано без шапка, шал и ръкавици в най-голямата виелица. А
облеклото тип „зелка” – с няколко ката памучни дрехи
затопля най-ефективно. Задължителни са още мазните кремове за лице и балсамът за устни, допълват дерматолозите. Те защитават кожата от напукване, а малките ранички са много коварни, защото стават "гнездо" за инфекции.
Топлата - но в никакъв случай гореща – вана, билковият чай и мекото одеяло са най-добрият лек, щом се приберем премръзнали от работа, обясняват пък експертите от Българския червен кръст (БЧК). Грешка е обаче от вратата да се залепим за радиатора или да се мушнем под горещия душ. Голямата амплитуда може да изиграе лоша шега на сърцето или кожата ни - да предизвика колебания в кръвното налягане или пък студова алергия, напомнят специалистите.
Двойно повече полово предавани инфекции
Туристическите агенции ще казват за малария
НЦЗПБ ще информира туристите за паразитните болести
Двама починаха от Западнонилска треска
България още дълго ще е ендемична за К-19
Ваксинират бебетата за коклюш и по-рано
Това ще става месец и половина след раждането, а не след втория, както е сега, съобщиха от МС