Победете годините със здравословен егоизъм
Много по-важно обаче е психологичното остаряване, защото независимо от това на каква възраст сме, не трябва да спираме да търсим отговор на въпроса – как се чувстваме, харесва ли ни това, което правим за себе си. И ако отговорът е не, да се опитваме да го променим.
Визитка
Проф. Захарина Ангелова Савова е психотерапевт, има десетки публикации, автор е на специализирани книги. Специализирала е аналитична психотерапия в Швейцария, както и основи на когнитивно-поведенческата психотерапия. Преподава във Факултета по обществено здраве, Медицински университет в София. Член е на редица асоциации, сред които и Европейската Асоциация по телесна психотерапия, както и на Съвета по Медицинска наука в МУ. |
Един от най-влиятелните психолози Ерик Ериксън различава 8 етапа в живота на човек, във всеки от които има някаква криза. Целта е тя да бъде преодолявана, а човек да продължава да се развива и преминавайки във всеки следващ период да си разширява максимално границите и да извлича удовлетворение, обяснява проф. Савова. Грешка е самооценката на един човек да се изгражда само на основата на физическите качества. Нормално е след 45-50 години физическото остаряване да бъде по-видимо. Лошото е, когато с увеличаването на възрастта, се увеличава и чувството на неудовлетвореност – децата вече са големи, не ми се обаждат, не ме търсят, никой няма нужда от мен, казва проф. Савова.
С възрастта ставаме все по-ригидни, все по-трудно се променяме и това ни пречи да поемаме разумни рискове, което от своя страна води до стагнация и дори спиране на живота ни, казва психотерапевтът. А напротив – след 40-те, които отдавна са известни и като „новото 20", вече имаме натрупани мъдрост, опит и знания, на които можем да се облегнем и да започнем да правим неща, за които иначе досега не сме имали време и не сме могли да си позволим. Това ново нещо може да бъде нещо съвсем простичко – да пристъпим най-сетне към четенето на цялата библиотека нови книги, които сме трупали през годините, но за която все не идваше ред, докато помагахме на децата с уроците. Може да бъде и нещо лично и различно – уроци по китара, курсове по народни танци или зумба, а защо не и връщане към рисуване или пеене, които сме обожавали в детските си години. Промяната може да бъде и нещо смело и драстично – цялостна кариерна промяна, с която сменяме не само колегите, но и професията.
Ясно е, че няма как да се върнем отново в младостта, нито да бъдем красиви като на 20 години. Но всъщност, красотата е вътрешно състояние, а една красота без енергия, без топлина и плам нищо не храни, не дава, не развива и не обогатява, обяснява проф. Савова. Вижте София Лорен, която е на 82 години, но все още е смятана за една от най-красивите жени на Земята, вижте очите й и онзи прилив на желание да твориш, да правиш, да усещаш, онова състояние на удовлетвореност и на комфорт със себе си, който носи, казва психоложката.
Как може да се постигне необходимата емоционална хармония?
„Причината хората да не се чувстват добре е, че често влизаме в един водовъртеж на очаквания и изисквания към нас, които всъщност далеч не са нашите", обяснява проф. Савова. И допълва: „А човек трябва да си отговори на въпроса – кое мен ще ме направи най-много щастлив? И то без да се притеснява, че това няма да се хареса на половинката или на децата. А няма да се хареса, просто защото той вече няма да е удобен и на разположение". Ето защо идва и съветът – бъдете егоисти в здравословна доза! И поне от време на време след работа, вместо да бързате за вкъщи, за да готвите или слагате масата, отидете на разходка в парка или на йога – както ви се харесва.
Важното е да се опитаме да се адаптираме елегантно към промените. Защото е смешно да излизаме от възрастта си, вместо да откриваме по нещо хубаво във всяка възраст – и като стил на живот, и като начин на обличане, казва проф. Савова. И напомня, че с годините и мъжете, и жените сякаш спират да се грижат за себе си, занемаряват външния си вид, обездвижват се, нямат време за прическа, отпускат коремчета.
Ако ние поставим себе си на първо място и се обичаме, то тази любов и уважение, които даваме на себе си, ще ги получим и от другите. Не се ли обичаме – ние просто разрешаваме на света да ни мачка и да не ни цени.
Четири стъпки към щастието
1. Определете какво е щастие за вас. Важно е да определите срещите с кой човек, правенето на какво и постигането на какви придобивки ви кара да се усмихвате, да „летите". Направете го честно. |