Нов десятък за фармата
.jpg)
Нов десятък въвежда здравното министерство за фармацевтичните компании. Той ще засяга най-вече онкологичните медикаменти за болниците, които отдавна генерират най-големите разходи на здравната каса. Новата промяна заляга в проект за изменение на два закона - за лекарствените продукти и за здравното осигуряване.
Здравната каса ще плаща онколекарствата за всички болници на по-ниската цена от две възможности - тази, която е постигната чрез електронния търг на министерството или на 90% от пределната цена на продуктите в позитивния списък. Така вече няма да има значение дали клиниките са участвали в търга, както и дали има наговаряния между търговците на едро за запазване на цената. Дори в най-лошия случай стойността, на която касата ще плаща онкомедикаментите, ще е по-ниска с 10% от пределната. От промяната са изключени генерчните медикаменти.
Поправката се наложи след публичното
анонсиране от предишния шеф на НЗОК – д-р Дечо Дечев, на нелицеприятни практики в болниците. В някои от частните клиники онкомедикаментите се отчитаха към касата на пределните си цени от позитивния списък, за да се точат обществените средства. Тази практика беше ясна от години, но властите си покриваха главата. След публичния скандал, който направи д-р Дечев, здравно министерство обеща промени, които сега прави.
Не е ясно дали с новия десятък ще се
увеличат разходите за онкокомпаниите, които в момента дават един и връщат превишаването на бюджета си по механизма. Причината е, че ако промените се приемат, отстъпките им ще се смятат от 90% от стойността на лекарството, а надвишаването също ще е по-малко. Проблем, който да провокира недоволството им обаче, може да се окаже фактът, че новият налог ще е видим за международното рефериране и ще влияе върху цените на продуктите в другите държави. Това може да е претекст за намаляване на портфолиото им тук.
Отстъпките към аптеките при 100% платените
медикаменти отново да отиват в касата, въпреки решението на ВАС от тази седмица, предлагат още от здравото министерство. Както вече clinica.bg писа, съдът неокончателно отхвърли задължението на фармацевтите да предоставят отстъпките си на касата при тези продукти. С промените се конкретизират и периодите за мониториране на пазара от агенцията по лекарства. Първият анализ, който трябва да се изготви за 2020 г. е до 4 месеца след обнародването на закона. Електронната система обаче още не е готова, макар че изтече година след обещания пусков период.
Затягане на санкциите за фалшиви медикаменти
е друга от промените, които се правят с предлагания проект. Който търгува или произвежда фалшиви лекарства ще търпи лишаване от свобода до шест години и глоба от хиляда до двадесет и пет хиляди лева, гласят предложенията за изменения в Наказателния кодекс.

Нова възможност за деца с артрит
Здравната каса започва да реимбурсира Tofacitinib, след като Надзорният съвет одобри критериите за реимбурсация

Доставиха 27 650 опаковки Ozempic

Димитър Маринов начело на фармцевтите
Той бе избран днес за председател на съсловната организация в надпревара с още трима свои колеги

Гратисен период за промени в търговете с лекарства
До 25 октомври тази година дистрибуторите в тях ще могат да кандидатстват не по всички позиции

Oтменят правилника на комисията по етика към МС

Внесоха още 27 650 опаковки Ozempic

НЗОК да плаща и лекарства от паралелен внос
Това поискаха от едната от двете асоциации на дистрибуторите им, според тях така ще се реши проблема с дефицита

Да се разшири механизма за внос на нерегистрирани лекарства
Той трябва да се прилага и за амбулаторната помощ, не само за болничната, в условия на кризи и дефицит, смята Христофор Иванов

МЗ ще дигитализира и ТЕЛК-а
Мобилното приложение, чрез което лекарите могат да издават електронни бели рецепти е факт, но хартиените остават

МЗ пуска мобилното приложение за е-рецептите
Чрез него лекарите ще могат да предписват медикаменти, когато нямат компютър, съобщиха от ведомството