Фолиевата киселина помага на аутисти
Фолиевата киселина оказва благоприятно влияние на хора с аутизъм. Според изследване, цитирано от изданието Springer Nature’s journal Molecular Psychiatry, болните, които я приемат, се чувстват много по-добре отколкото тези, които не взимат. Експериментът е направен с група доброволци като половината от тях са взимали плацебо, а останалите- висока доза фолиева киселина.
След проучването половината от аутистите са показали по-добри социални умения, което кара учените да направят още изследвания и създадат лечение с фолиева киселина.
Фолиевата киселина или витамин витамин B9 спомага на клетките да се размножават. Лекарите я препоръчват на жените по време на бременност, защото благоприятства за изграждането на плацентата и костния мозък на ембриона. Редовната консумация на витамина намалява риска от вродени увреждания на бебето до 70%.
Спазми на корема, гадене, неспокоен сън, поява на газове, повръщане и болки в стомаха, раздразнение, са сред най-честите странични ефекти при прием на фолиева киселина. Затова и усилията на учените трябва да бъдат насочени към това новото лечение на аутистите да щади техния организъм.
Организмът не произвежда витамина и трябва да си го набавяме от храни или под формата на таблетки. Най-много от него се съдържа в зелените зеленчуци- спанак, маруля, магданоз, броколи. Има го още в хляба, цитрусовите плодове, овесените ядки, черния дроб, както и меките сирена.