Лимитите скараха и Надзора на Касата
На 134 млн. лв. възлиза месечният таван със средства за болнична помощ, който касата определи за тази година. За ноември и декември обаче прогнозата е разходите на клиниките да са над 137 млн. лв. В същото време за 2016 г. се очертава фондът да генерира дефицит от близо 52 млн. лв. Основната част от него е за лекарства и хоспитализации. На този фон темата дали да се увеличи сумата за болниците, както и дали е справедливо едни клиники да се вместват в лимитите си, а други не, е довела до ожесточен спор сред надзорниците. В крайна сметка те така и не са стигнали до решение нито в рамките на това заседание на фонда, нито на следващото, което е и последно до момента.
„За" изплащане на реално заработените средства от клиниките са се обявили представителите на пациентите и работодателите. „Срещу" това и „за" спазване на финансовата дисциплина са били повечето представители на държавата и на синдикатите, показва стенограмата.
„Изпадаме в ситуация, че хората, които са се съобразявали с лимитите си, са глупави, а на другите трябва да им ръкопляскаме, мотивира се Тома Томов от КТ „Подкрепа". Според директора на НЗОК д-р Глинка Комитов обаче решението не е толкова просто, защото лимитите не са били определени правилно.
„Всичко зависи от лимита, ако на някои сме дали обем за 1000 пациенти, а той може да направи за 100, за какво му е да го нарушава, да не е глупав", репликира той.
„Затова трябва да се види какво е реалното положение, защо на някои лечебни заведения се дават допълнителни средства за спешност, а на други не", допълва и представителят на пациентите Пламен Таушанов.
Представителите на здравно министерство и НАП обаче са твърдо за налагането на финансови рестрикции.
„Аз смятам, че не трябва да одобряваме разход на болниците с 5-6 милиона над 134 млн. лв. за последните два месеца при положение, че за миналия имаме 125 млн.", смята д-р Ваньо Шарков, зам.-министър и шеф на Надзора. Според него с пръстовия отпечатък разходите на клиниките продължават да намаляват. Ако за първите 15 дена на ноември бяха по-малко с 15 милиона, до 20-то число са по-малко със 17 млн. лв. в сравнение с предходния месец, казва той. Според Ганка Аврамова, финансист на касата обаче, тези цифри не са много реалистични, защото в тях не е отчетен целия разход за онкомедикаменти в болниците. На практика с него намалението на разходите от въвеждането на пръстовия отпечатък би било много по-малко.
„Слушах внимателно всички и не мога да разбера какво казвате, всеки защитава някакво свое виждане и не чува останалите. Има някакъв разход, но какво можем да платим, редно ли е да правим дефицита на НЗОК от 52 млн. на 58 млн. лв.", пита Бойко Атанасов, директор на НАП.
„Извършена е дейност и тя трябва да бъде платена, финансовата дисциплина е едно, а отговоррността към изпълнителите е друго", контрира обаче доц. Красимир Гигов, представител на работодателите.
В крайна сметка членовете на Надзора на НЗОК така и не стигат до общо решение. Заради лимитите и неизплащането на дейността над тях за втора поредна година обаче болниците започнаха масово да завеждат дела.
Разпределят парите на НЗОК другата седмица
Какви иновации заплаща НЗОК
700 джипита на ден ползват е-здраве
Проф. Ангелов оглави здравната комисия
Инсултите с 20% по-малко за осем години
НЗОК със стандарт за борба с корупцията
Пренасочването на деца не може да е трайно решение
Главният проблем за педиатрията остава финансирането на дейностите в болничната помощ, казва д-р Благомир Здравков
Онкоболни отказват изследвания заради пари
Скача смъртността от рак без биомаркери
Няма основание за напрежение
Техническа грешка е в основата на съмненията на БЛС за вида на дейността в амбулаториите, съвместната ни работа е възстановена, казва Анелия Атанасова