НЗОК казва с кое хапче ще ни лекуват
Според тях фондът ще приеме по-строги правила в критериите за изписване на биологичните терапии, като в основата им заложи икономическата целесъобразност. Това означава, че пациентите ще получават най-евтиния продукт от един вид, а не този, който лекарят е преценил, че е най-подходящ, обясниха медиците. Според тях това е пряка намеса в самото лечение. Освен това Надзорният съвет на фонда ще трябва да одобрява иновативната терапия за всеки нов пациент.
Новите правила ще засягат случаите, в които биологичните продукти не са били първи, а втори избор за лечение. На практика обаче това обхваща почти всички пациенти, защото винаги се върви от по-достъпната и конвенционална към по иновативната терапия, обясниха специалистите.
Промените ще засегнат около 6000 души с тежки заболявания като Болест на Крон, псориазис, серопозитивен ревматоиден артрид, псориатритен артрит, юношески артрит, грануломатоза на Вегенер, лупус, анкиловиращ спондилит и Хепатит С. Причината за непопулярните мерки са нарастващите разходи на фонда за медикаменти. Според анализите на здравната каса през 2014 г. са дадени 116 млн. за биологични терапии за тези заболявания, а през миналата - 138 млн. Това формира около 50% от увеличението на разходите на медикаменти за домашно лечение. Над 15 млн. лв. коства лечението с новите безинтереферонови терапии на 218 души с Хепатит С за първите девет месеца на тази година.
Тенденцията за увеличаването на тези разходи обаче не е характерна само за България, а за целия свят. Биологичните медикаменти са едни от най-сериозните двигатели при ръста на фарамцевтичния пазар. Те обаче дават и възможност за по-добро качество на живот на пациентите с тежки хронични заболявания.
Не е ясно дали рестрикциите при изписването на биологичните продукти няма да засегне и други иновативни медикаменти. Осигуряването на базова, но по-добре реимбурсирана, терапия за всички (социално значими) заболявания досега беше тиражирана не еднократно от министерство на здравеопазването. Според медиците обаче пестенето на средства би трябвало да минава не през рестрикции при възможностите за лечение, а през осъществяването на по-добър контрол. До момента обаче фактите показават, че особени резултати в контрола не се постигат.
Е-търгът ще бъде спрян
Пак опит да се спре е-търга на МЗ
Разходите за лечение в чужбина растат
Няма как компаниите да сканират всяка опаковка
Нужна е здравна конкуренция на база качество
Какво означава лидерството и ползата в здравната система, имат ли място те у нас, кои са добрите и лошите практики в това отношение, попитахме д-р Славейко Джамбазов.
Канят пациенти за колективен иск срещу МЗ
Той е заради липсата на възможност хората с епилепсия да получават нерегистрирани безплатни лекарства и след 18 години, съобщиха от АРДЕ
Вече са нужни спешни законови промени
За първи път от доста години насам бюджетът на здравната каса няма да стигне, за да се покрият всички отчетени разходи към нея. Какъв е очакваният дефицит, как ще бъде покрит, попитахме проф. Момчил Мавров.