Хапчетата за кръвно събарят аптеките
Причината за страховете им са намаляването на приходите на аптекарите за тези лекарства, тъй като те вече няма да могат да начисляват надценка върху тях. Според нормативните правила при медикаментите, които се плащат на 100% от касата, фармацевтите ще получават по 2 лв. за всяка рецепта.
Това означава, че маржът в аптеките от лекарствата за есенциална хипертония, който в момента е 4.2 млн. лв., с пълната реимбурсация ще стане 300 хил. лв., каза Аделина Любенова. Цифрите са при положение, че пациентите с тази диагноза са малко над 200 хил., както е в момента по данни на здравната каса. Ако се въведе пълната реимбурсация догодина обаче, фарамцевтите смятат, че броят им ще скочи драстично до 700 хил. Тогава промяната ще генерира загуби от 12 млн. лв. за аптекарите.
Това означава, че независимите аптеки могат да фалират, как тогава ще се подобри достъпа на пациентите до лечение, каза Аделина Любенова, собственик на един от най-големите дистрибутори на лекарства у нас „Стинг". В момента в страната има около 1900 независими, които са разположени в по-малките и трудно достъпно населени места.
От 300 рецепти, които има в моята аптека за един период, 120 са за 100% реимбурсирани лекарства, за тях получавам от НЗОК по 2 лв. с ДДС, каза фармацевтът Пенка Минева. По нейните сметки след 1 януари броят на тези медикаменти ще се увеличи до 190 заради пълното покриване на есенциалната хипертония. И това ще доведе до по-големи финансови затруднения за бизнеса й.
На същото мнение са и колегите й от други места в страната. Според тях трябва се помисли за нов начин на финансиране на скъпоструващите 100% платени медикаменти.
Ние изпълняваме рецепти с лекарства за по няколко хиляди лева, а получаваме срещу това по 2 лева, в същото време пациентите смятат, че печелим много, казва Милена Каменова от Пловдив. Според нея проблем у нас са и максимално изпилените цени, заради които се изтеглят лекарства от страната или пък стават обект на паралелен износ. Заради това пациентите у нас получават по-ограничен достъп до медикаменти, категорична е тя.
Според специалистите една възможна промяна, която ще облекчи проблема е намаляването на ДДС. Нека да се въведе диференцирано ДДС за медикаментите, това ще намали тежестта за българските пациенти, предложи проф. Татяна Бенишева. За да се предпиремат адекватни мерки, от сектора настояват и за анализ на ползите и рисковете при подобни промени.
Фармабраншът иска 15% ръст на бюджета за лекарства
Е-рецептурните книжки спестили над 1.3 млн. на пациентите
Причината е, че хората вече няма нужда да дават по 5 лева за всяко хартиено копие, отчитат от ИО
Дават още 26 млн. за надлимитна на болниците
Е-търгът ще бъде спрян
Пак опит да се спре е-търга на МЗ
Разходите за лечение в чужбина растат
Няма как компаниите да сканират всяка опаковка
Нужна е здравна конкуренция на база качество
Какво означава лидерството и ползата в здравната система, имат ли място те у нас, кои са добрите и лошите практики в това отношение, попитахме д-р Славейко Джамбазов.
Канят пациенти за колективен иск срещу МЗ
Той е заради липсата на възможност хората с епилепсия да получават нерегистрирани безплатни лекарства и след 18 години, съобщиха от АРДЕ
Вече са нужни спешни законови промени
За първи път от доста години насам бюджетът на здравната каса няма да стигне, за да се покрият всички отчетени разходи към нея. Какъв е очакваният дефицит, как ще бъде покрит, попитахме проф. Момчил Мавров.