Гените казват дали сме "сови" и "чучулиги"

Сънят е изключително важен за хората, защото през него всички органи са поставени в едно състояние на почивка. Това важи най-вече за мозъка, колкото и лаически да звучи, казва д-р Анелия Симеонова. Затова едно безсъние води до умора, раздразнителност, намалена концентрация и памет. Хората с инсомнии например много често се оплакват от паметови нарушения, от обща изтормозеност на много органи и системи, водещи до психосоматични оплаквания като сърцебиения, изпотявания, прилошавания, обяснява специалистът.
Не всеки сън обаче е еднакво полезен. По време на съня има различни фази и цикли - повърхностен, дълбок и така нататък. Един цикъл е със средна продължителност от около 90 минути. Ако тези фази и цикли се нарушат, човек може да спи 10 часа и пак да не се наспива, защото няма определената нормална физиологична последователност на всички стадии, обяснява д-р Симеонова.
Нормалната продължителност на съня е различна и за отделните възрасти. За един човек над 60 години 6 часа и половина – седем са напълно достатъчни. Разбира се, има хора, които спят повече и такива, които спят по-малко. Някои заспиват в осем и стават в пет, а други заспиват в 01 и стават в 10. Това е въпрос на биологичен ритъм и е генетично зададено, казва д-р Симеонова. Заради това хората се делят на два основни типа „сови" и „чучулиги". Обикновено около 10% сред населението заспива късно – след 3 ч., и става към 10.30 сутринта. С 3% по-малка е честотата на „чучулиггите", които си лягат рано – около 20.00 ч., и стават около 4 сутринта, показват данните. Освен гените обаче влияние върху ритъма на съня о бодърстването оказват и околната среда и ежедневието.
Въпреки че няма точна рецепта кога човек трябва да си ляга и става, за да има добър сън, има така наречената „хигиена на съня". Според нея е добре човек да заспива по едно и също време всеки ден. Също така да се събужда по едно и също време. Това правило е особено важно за хора с нарушения на съня, казва д-р Симеонова. Тогава лекарите препоръчват този ритъм да се спазва независимо дали човек е в почивка или на работа.
Трябва да се внимава и със следобедната дрямка. Всички обичаме да спим от 2 до 4, но при всички положения дневният сън не е еквивалент на нощния като структура и пълноценност, казва д-р Симеонова. Затова пациенти, които имат нарушен сън, трябва да избягват дневната дрямка.
Кои са най-честите нарушение на съня и как се лекуват четете следващата седмица.
От колко сън се нуждаем
Взъраст Препоръчително време Новородени 16–18 часа на ден
|

Платформа разпознава първите признаци на стреса

Всеки спорт е добър за детското развитие

„Тракия" с новаторска система за АГ-операции

Изпитваме продукт за лечение на кариеси при деца без болка

Увеличават се репродуктивните проблеми
Продължителното седене при мъжете има негативен ефект, затова много засегнати са ИТ-специалисти и шофьорите, казва доц. Мария Юнакова

Нов метод при сърдечна недостатъчност в Тракия

Расте броят на децата с късогледство

Сентинелната биопсия да влезе в КП за рак на гърдата

Преяждането е в основата на затлъстяването
Около 70-80% от случаите са пряко свързани с начина на живот – прекомерна консумация на храна и недостатъчна активност, казва доц. Явор Асьов

Депутатите поощриха липсата на контрол в болниците
Те приеха и оригинални лекарства на стойност над 1200 лева опаковката да се ползват с финансови облекчения по каса без да е ясно защо, както и безплатни антибиотици за деца