Обриви издават студовата алергия
При топлото кръвоносните съдове се разширяват, докато при голям студ реагират като се свиват, така се забавя обмяната на вещества, а кръвоснабдяването на тъканите се нарушава.
Силният вятър също може да бъде елемент, който да отключи студова алергия. Тя може да се предизвика и ако перем дрехи или мием съдове на ръка с ледена вода. Този проблем е възможно да ни застигне и ако се хвърлим в студена вода през лятото, например язовир или река. Макар и рядко неприятностите могат да се появят и след прием на по-студени напитки. Всичко зависи от нивото на чувствителност към ниски температури на отделния човек.
Като резултат - най-много страдат откритите части на кожата – ръце и лице, а при жените, които ходят с тънки чорапогащници и поли през зимата- и коленете.
Смята се, че за появата на студовата алергия определено влияние има генетичната предразположеност, но това не е задължително. Все пак лекарите са установили, че най-често подобни проблеми имат малките деца, но от този тип страдание се оплакват и възрастните хора. По-често от студова алергия се измъчват младите жени. По думите на д-р Грънчарова причината е, че тази група от населението обикновено има по-ниско кръвно налягане, при което се стига до недостатъчна циркулация на кръвта.
Първите признаци за появата на този проблем са зачервявания, обриви, които наподобяват опарване от коприва, и силен сърбеж. В зависимост от прага си на чувствителност, някои хора могат да изпитат и болка. При по-тежките случаи може да се появят и ранички върху ръцете или лицето, в които има опасност да се „заселят" микроби. Когато човек страда от студова алергия, то порите на ръцете му стават видими, кожата му е суха и се лющи, дори и без да се стига до сериозна температурна амплитуда.
При продължително излагане на ниски температури навън има опасност да се стигне и до гангрена, при което тъканта върху откритите крайници се унищожава.
Борбата срещу студовата алергия всъщност е в профилактиката. Много важно е да се даде възможност на организма да се адаптира към температурата и колкото и да сте премръзнали, когато влезете у дома, не залепвайте ръцете на парното, а изчакайте да се затоплят на стайна температура, съветва дерматоложката.
При излизане навън при много ниски температури задължително сложете топла шапка, която да покрива и челото, загърнете се възможно най-добре в шал, за да намалите площта от лицето, изложена на вятър и студ. Никога не забравяйте и топлите ръкавици. Успоредно с тов
а се грижете за имунната си система и не позволявайте на кожата да изсъхва. Тя трябва да се подхранва с мазни кремове. Десетина минути преди излизане не забравяйте да намажете и устните си с балсам, напомня д-р Грънчарова. В противен случай облизването на устните в комбинация със студа навън може да доведе до сериозни напуквания и дори болезнени рани. Ако пушите също така, опитайте се да спрете или поне да намалите цигарите, защото те по правило страдат от недостиг на витамин С, което пък състарява и изсушава по-бързо кожата.
Наличието на студова алергия се потвърждава чрез изследвания, които трябва да се назначат от дерматолог. При по-тежки случаи може да се изпишат и медикаменти. Това са лекарства от групата на антихистамините, които играят ролят на предпазител срещу неприятните клинични прояви на алергията.
Когато се получават подобни проблеми, бъдете особено внимателни, защото това може да е скрит симптом на друго заболяване, инфекция или проблеми с кръвното налягане, напомнят лекарите. За някои хора състоянието продължава цял живот, докато при други изчезва с течение на годините.
Зехтин и масло от бадем
Мазане с бадемово масло или дори направо със зехтин помага при суха кожа и предпазва от лющене и други проблеми през зимата. Допълнителна стойност на мазилото биха добавили и няколко капки лимон. Лекарите препоръчват да се приемат и повече течности, но е добре те да не са газирани и да не са алкохолни. Чудеса прави и чаят от шипки. Приемът на пресни плодове и зеленчуци, богати на витамините А, С и Е е задължителен. Това означава да зареждате масата с моркови, ябълки, тикви, зеле, касис. |
Имаме едва 15 медикамента за епилепсия
Какво включва профилактиката за рак на гърдата
От 1 октомври започва скрининг за рак на маточната шийка, той ще обхваща жените от 20 до 30 години и от 40 до 50, прегледите ще са безплатни за всички, съобщиха от НЗОК
Медици от 7 държави на курс във ВМА
Той се провежда в Клиниката по урология, под ръководството на проф. Илия Салтиров
Мъж оживя след месец в реанимация
60 дни се бориха за живота на Светослав
Мъжът пострада при пожарите в Сакар, докато се опитваше да помогне в гасенето им, днес го изписаха от УМБАЛ „Св. Георги" в Пловдив
Мъжете са по-рискови за сърдечен инфаркт
Внимавайте с антибиотиците
Безразборният им прием може да има тежки последици при уроинфекциите, предупреждава проф. Димитър Шишков
Нов метод за възстановяване на менискус
Toй е оперативен и при него се използва фибринов присадък, съобщиха от Аджибадем Сити Клиник Токуда