Коментар

И лекарите, и пациентите ще си отдъхнат

18-11-2016 08:42
Д-р Емил Райнов, депутат от БСП И лекарите, и пациентите ще си отдъхнат
Лили
Лили
Войнова
voinova.lili@gmail.com
Оставката на кабинета „Борисов" е приета, но Народното събрание ще продължи своята работа. Каква част от реформата на здравния министър Петър Москов ще бъде продължена и какво ще бъде отхвърлено, попитахме д-р Емил Райнов, депутат от БСП.
Мисля, че оттук нататък, противно на това, което се насажда през медиите тези десетина дни, животът продължава. Нищо фатално не се е случило, така че и занапред ще има здравеопазване в България. Просто и лекарите, и пациентите ще си отдъхнат от това, което се случваше през последните две години. Едно непрекъснато напрежение, едни непрекъснати безумия. Тези хаотични действия, които се опитваха да реализират без изобщо да се отчете какъв ще бъде ефектът върху цялото здравеопазване.

Така че здравеопазването продължава. Със сигурност предстои да се коментира отпадането на пръстовия отпечатък, защото той първо беше въведен, без никой никого да пита, без изобщо да се помисли за това, което ще се случи. Защото под благовидната идея как по този начин щяло да се спре източването на касата, се вършеха глупости. Не може някой априори, без да даде примери, да говори, че лекарите злоупотребяват. В края на краищата има и други методи за контрол. Това от една страна, а от друга и в момента, въпреки че от 1 ноември е задължително за болниците чекирането, никой не може да ви принуди да дадете пръстов отпечатък. Ако някой си позволи да не ви приеме, защото сте отказали да го направите, той ще носи тежките последици на правосъдието. В края на краищата, ние всички имаме права на здравноосигурени. И да ни се вменява априори, че сме престъпници и трябва да слагаме пръстов отпечатък, е безобразие. Това, което се твърдеше преди година, че в цяла Европа било така, просто не е истина. Няма такова нещо. Това беше една българска, надявам се само измислица, за да не подозирам някакви други цели.

Колкото до другото откритие на Москов - лимитите в болниците, това е една хубава и дълга тема. Ако се върна в 1999 г., когато се прие здравноосигурителният модел в България, тогава идеята беше - всеки плаща вноски и всеки ползва здравна услуга. Затова се направи здравноосигурителната каса и т. н. И сега, още с бюджета за миналата година управляващите, по идея на д-р Москов, но и подкрепена от всички партии, учестващи в управлението, вкараха лимитирането на бюджетите и твърдите лимити на болниците. Това не е нищо по-различно от бюджетно финансиране на здравеопазването. Тогава стои въпросът, има ли нужда от касата, след като всъщност се разпределят само едни пари като бюджети и хората тръгват да търсят болница, в която има бюджет, за да се лекуват. Има ли нужда тогава от тази каса при тази структура, при условие, че това разпределение на бюджета може да се направи от трима души в министерството? Кому е нужно, особено след последното одържавяване на касата, министърът да заповядва на надзорния съвет, и той да разпределя едни пари? А къде отиде контролът? Дават се едни пари в здравеопазването с никакъв конкретет ефект. Спрямо 1999 г. средствата са се увеличили в здравеопазването фактически два пъти. Това означава ли, че пациентите са два пъти по-здрави, че са два пъти по-доволни, че имат два пъти по-добър достъп до медицински услуги и че плащат два пъти по-малко от джоба си? Явно някой не иска да върши нещо, свързано с контрола. И да се говори, че видите ли по закон касата нямала правомощия да осъществява контрол, това е несериозно. Касата има възможности за контрол, има и Агенция „Медицински одит". Просто никой не иска да си изпълнява контролните функции и се оправдава с някой друг. И затова цялата ситуация е такава. Това е отговорност на ръководството на министерство на здравеопазването и съответно на ръководството на касата. Защото това, което се случва, не решава нито един проблем в системата. Просто това е симулиране на дейност.

Колкото до тези приказки, че видите ли тръгва си това правителство и спира всичко – спират парите от еврофондовете и т. н., това са пълни глупости. При всички положения там, където има договори, те ще бъдат спазени, но след проверка. Естествено, ние от БСП смятаме, че трябва да има достъп до спешната помощ. Това, което трябва да се промени и е правилно, ще се направи и в бъдеще. Но най-важното, за което трябва да се помисли, е екипната обезпеченост на спешната помощ. Защото ще се купят нови линейки, ще се построят вероятно нови сгради, но накрая ще се окаже, че няма да има кой да работи. Хората не отиват да работят в спешна помощ не само заради заплатата. Те просто нямат спокойствие, нямат условия за кариерно израстване. Те са подложени на един ежедневен стрес. Затова първо трябва да се променят условията на работа в спешна помощ, за да се осигурят достатъчно кадри. Те са най-важните.

Какво ще се прави занапред в здравеопазването, ще каже следващият министър, а кой ще бъде той, трябва да реши президентът. По конституция той определя служебното правителство. За съжаление през последните години се нагледахме на нещо лошо – идва нов министър и започва да открива топлата вода. В края на краищата в здравеопазването червено и синьо няма. Здравеопазването е едно. И когато се прави нещо наистина в полза на пациентите, тогава няма нищо по-прекрасно от това да има приемственост.


Стартират процедура за подуправител на НЗОК

Стартират процедура за подуправител на НЗОК

Тя е за вакантното място на втори такъв, срокът за подаване на номинации е пет дни
Хематологията в Силистра с апел за кръв

Хематологията в Силистра с апел за кръв

За по-добри условия за кръводарителите и нуждаещите се настояват доброволческа организация, съобщиха от БОДК
Вадят 45 млн. евро за здраве от НПВУ

Вадят 45 млн. евро за здраве от НПВУ

6 млн. от тях ще бъдат поети от държавата за изграждане на хангари за хеликоптерите, останалите 39 млн. за обновяване на центровете за инсулти в областните болници обаче няма да се осигурят
Депутатите питат институциите за оставките в НЗОК

Депутатите питат институциите за оставките в НЗОК

Седем дневен срок даде здравната комисия на всички тях и на неправителствения сектор, за да си кажат мнението за потенциалните кадрови промени

„Кроношпан“ пак започва да работи

„Кроношпан“ пак започва да работи

Това става след окончателното решение на Върховния административен съд, съобщиха оттам
Управителят на НЗОК подаде оставка

Управителят на НЗОК подаде оставка

За мен е ясно, че нямам политическа подкрепа, пожелавам успех на наследника си, каза той
Обвиненията към мен са неверни

Обвиненията към мен са неверни

Право на управляващите е да изберат с кого да работят, не мога да се съглася обаче, че една кадрова промяна се обосновава с внушения и неистини, казва проф. Момчил Мавров
 Край на дървесните полени след юни

Край на дървесните полени след юни

Това е последният месец, през който те ще ни създават дискомфорт, липата е с най-голям принос за него, съобщават от НЦЗПБ
Подуправителят на НЗОК като политическа фиксация

Подуправителят на НЗОК като политическа фиксация

Ако ДБ наистина желае разграждане на модела "Борисов - Пеевски" в здравеопазването, защо не иска оставката на управителя на НЗОК, на шефа на ИАМН и на председателя на Здравната комисия
Без конфликти на интереси в Обществения съвет на НДБ

Без конфликти на интереси в Обществения съвет на НДБ

Някой от предходните екипи на МЗ да обясни, защо с цяла година се забави обявяването на конкурса, казва проф. Иван Литвиненко
1 2 3 4 5 ... 664 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Юни 2026 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм