На ти с химията на лекарствата
![На ти с химията на лекарствата](pictures/pic_big/gallery/news/Galina_Dimova.jpg)
Още в училище Галина набляга на точните науки като химия, физика и математика. Казва, че винаги са я пленявали заради необятния свят от знания и възможности. „Заедно с детската ми мечта да мога да облекчавам болките на хората, осъзнах, че най-добрият начин да разкрия потенциала си, ще бъде в сферата на химията на лекарствата, т.е. фармацията", обяснява тя.
Фармацията е една динамична среда и затова ние студентите не трябва да спираме да се развиваме, споделя Галина, която вече знае за къде ще отидат парите от нейната награда- за усъвършенстването на професионалната й квалификация. „Огромна чест за мен е, че ме удостоиха с тази награда. Този приз е признание и за труда на всички, които застанаха до мен, преподавателите ми в МУ Варна, а в най-голяма степен доц. маг. фарм. Евгени Григоров, и доц. маг. фарм. Илия Желев. Благодарна съм им за наставничеството им в участията ми във форуми, както и за участието за тази награда", казва още тя.
Дори все още да не работи по професията, която си е избрала, студентката се интересува от динамиките на фармацевтичния пазар у нас. „Той трябва да бъде по-добре регулиран, защото се наблюдават различни неетични практики. Такива са тези за предлагане на фармацевтични продукти срещу различни маркетингови стимули извън обичайните търговски условия на договорите за търговска покупко-продажба. Освен това липсва ефективно ограничение едно лице да притежава не повече от четири аптеки", казва Димова, според която предложението на БФС за забрана на свързаността на лицата по смисъла на Търговския закон е стъпка в правилната насока. „Дано този пропуск в бъдеще да бъде преодолян, за да не се позволява обединение на структури с повече от 4 аптеки, собственост и под контрола на едно и също лице", допълва тя.
Промените в Закона за лекарствата са друго нещо, от което се интересува бъдещият фармацевт. „Подкрепям и становището на БФС относно проекта. Промените целят повишаване на достъпа на българите до лекарства, по който България заема едно от последните места в Европа", казва Галина. Според нея достъпът до фармацевтични услуги и тяхното качество зависи от дейностите, извършвани в аптеките, а не от броя им. Част от предложените мерки, използващи информационната платформа - Национална аптечна карта за оценка на достъпа, са добри и ако бъдат приети, ще доведат до добри резултати, смята тя. И е категорична, че въвеждането на мобилни аптеки в страната ще създаде повече затруднения в регулацията на дейността им, отколкото преимущества.
Паралелната търговия е друга от темите, които я вълнуват. Паралелният износ е една от причините за липси на определени медикаменти на пазара, обяснява Галина. Затова тя смята, че Министерството на здравеопазването активно трябва да работи в посока повишаване на достъпността на българите до медицински и фармацевтични услуги.
Галина проявява интерес към научната дейност в МУ–Варна още от първи курс и иска да стане преподавател по социална фармация или фармакогнозия. „Вярвам, че ще мога и искам да се реализирам в България. Убедена съм, че човек се чувства най-добре в родината си, и какво по-хубаво от това да може да й служи и да й се отблагодари. Въпреки тенденцията на намаляващ патриотизъм в съвремието ни забелязвам, че младите хора осъзнават, че едно общество не може да се развива проспериращо, ако от него само се взема, без да се дава", смята тя и добавя, че все пак иска да специализира в чужбина и да вземе от чуждия опит, но да приложи наученото и успее като специалист у нас. За нея заплащането на един фармацевт е обвързано не само с опита, а и с личните и професионални качества на човека.
Семейството на Галина я подкрепя във всяко едно нейно начинание. Тя е първата във фамилията, която иска да се занимава с фармация. В свободното си време обича да се разхожда в морската градина на своя роден град. „Варна е културно средище и при всяка възможност посещавам събития от музикални, театрални и кино фестивали, провеждани в града ни, защото както е казал Хипократ „Ars longa, vita brevis" (Животът е кратък, изкуството вечно). Освен това студентката е и запален турист като до момента е покорила 10-те планински първенци на България, освен това често обикаля историческите и природни забележителности на страната ни. „Една от следващите ми цели, следвайки мотото на Алеко Константинов, е да „обикна" изцяло отечеството след посещение на всички 100 Национални туристически обекта. В момента съм посетила повече от 85% от тях", завършва Галина.
![От пеенето до аутопсионната зала](pictures/pic_small/crop/n-28327.jpg)
От пеенето до аутопсионната зала
![Зъболекарят от България, който превзе света](pictures/pic_small/crop/n-26039.jpg)
Зъболекарят от България, който превзе света
![Лекарят изобретател](pictures/pic_small/crop/n-22067.jpg)
Лекарят изобретател
За мен смисълът на живота е да бъдеш добър човек, да помагаш и да не се озлобяваш, казва д-р Йордан Спирдонов
![Да ти дойде доктор на крака в село](pictures/pic_small/crop/n-21655.jpg)
Да ти дойде доктор на крака в село
![Лекарят, който отказа да е депутат](pictures/pic_small/crop/n-18966.jpg)
Лекарят, който отказа да е депутат
![Най-младият член-кореспондент на БАН](pictures/pic_small/crop/n-18877.jpg)
Най-младият член-кореспондент на БАН
![Венчана за науката](pictures/pic_small/crop/n-18831.jpg)
Венчана за науката
![Пантата, който избра да е хирург](pictures/pic_small/crop/n-18735.jpg)
Пантата, който избра да е хирург
![Доктор Миро](pictures/pic_small/crop/n-18653.jpg)
Доктор Миро
![Мечта за сърце](pictures/pic_small/crop/n-18485.jpg)