100 хирурзи са обучени по метода на Рьотингер
.jpg)
Тази методика е уникална
с това, че е подходяща за голяма група пациенти. Този вид операция е много подходяща за по-възрастните пациенти, защото е методът е атравматичен, каза проф. Кинов и допълни, че това предполага по-бързото възстановяване на пациентите."При възрастните хора раздвижването е още по-трудно, защото организмът е слаб. Възрастните хора имат и други придружаващи заболявания, така че бих казал, че методът е по-добре да се прилага при тази група пациенти, отколкото при по-младите, защото мускулите не се увреждат, което е важно за следоперативното раздвижване", уточни хирургът.
Освен това стана ясно, че
при метода на Рьотингер се намалява с около 10% времето, в което пациента е под анестезия. Съвсем различно стоят нещата, когато се прави ревизионна операция. Този вид интервенция изисква огромен опит и не е за всеки ортопед, каза проф. Кинов. „Ако при укротяваме тигъра при първична операция, при ревизионната операция вече се борим с динозавъра, с животното. И тук винаги може да очакваме изненади", уточни професорът. При ревизионната операция има риск от луксация около 20%, 10% риск от фрактури, както и 5% риск от инфекции, дори и при пациенти оперирани във водещи клиники в света, каза проф. Кинов.
По препоръки на проф. Ротинген
пристъпвайки към такава ревизионна хирургия е необходимо да се направи план А, В и C. Което означава, че българските клиники трябва да разполагат с целия инструментариум за извършването на такава интервенция. Това включва и добре обучен персонал с възможност за добри ренимационни грижи. У нас над 10 са клиниките, които отговарят на стандарта за извършването на ендопротезиране. В тях се извършват над 10 хиляди операции годишно, като от тях 10 % са ревизионни.
Движението запазва ставите,
това е профилактиката, каза проф. Кинов. Тези пациенти, на които им е поставена става не трябва да злоупотребяват с игра на контактни спортове, като баскетбол, футбол и такива при които има риск от падане, както и тежката физическа работа. Над 80 % от пациентите карат цял живот без никакъв проблем, категоричен бе той.

Уникална операция на недоносено бебе

Сваляш очилата с мултифокални лещи

Интересът към пулмоналната хипертония стихва

Да измерим кръвното си днес
Хипертонията все по-често засяга младите хора, а 10 килограма могат да понижат с 5 мм кръвното, казват кардиолозите

Не подценявайте гръдната болка и сърцебиенето
При възрастните хора ниското кръвно може да е по- опасно от леко завишеното, казва д-р Кирил Джоманов

Оперират иновативно три редки заболявания

Мутации в GLA гена причиняват болест на Фабри
Бащите могат да го предадат със сигурност на своите дъщери, докато при майките вероятността това да се случи е 50%, независимо от пола на детето, казва проф. Емил Паскалев

Ръст на генетичните изследвания за тромбофилия

Алергия към глутен няма
Хубаво е децата да се хранят не просто еко- или био-, а правилно, казва д-р Нина Шишенкова

Бъбрекът не крещи, когато е болен
Две изследвания – за обикновена урина и на креатинина, са минимумът, който можем да направим за тях, казва проф. Боряна Делийска