Стигмата към децата с епилепсия продължава

„За четвърта поредна година
отбелязваме Международния ден на епилепсията", каза доц. д-р Петя Димова, невролог в Референтния център по функционална и епилептична хирургия при УМБАЛ „Св. Иван Рилски" и председател на Дружество против епилепсия – член на ILAE.
„Вниманието към болестта епилепсия е много малко. Липсват жизнено важни медикаменти, което продължава да насърчава т.нар. куфарна търговия до съседни държави. По отношение на вниманието към това заболяване, в Европейския парламент има 64 адвокати за епилепсия, депутати от всички страни членки. От всички само България няма представител там, добави още доц. Димова.
Водещите специалисти алармираха,
че у нас от години липсват евтини лекарства за овладяване на спешни състояния в епилептологията и този проблем не се решава. По думите им това са медикаменти, утвърдени в практиката, за които няма заместители, а те и не са нужни. Те обаче са незаменими при спешни състояния, струват стотинки, но никой не иска да ги произвежда или внася, защото не носят печалба, обясни д-р Димитрина Христова.
Доц. Красимир Минкин, неврохирург и началник Център по епилептична хирургия при УМБАЛ „Св. Иван Рилски каза, че не може да се отрече прогресът в лечението на епилепсията през последните години. „Нашият принос е в развитието на център по епилептична хирургия при УМБАЛ „Св. Иван Рилски". Преди 10 години ние самите сме пращали пациенти в чужбина – в Германия, Франция. Не споменавам Турция, защото там става дума по-скоро за медицински бизнес, а не за напреднала медицина. Сега става обратното, от центровете в Западна Европа ни препращат пациенти, защото ни познават и знаят, че стандартите, по които работим, са едни и същи", допълни той.
Със 70% могат да се намалят пристъпите
чрез навременна интервенция, достъп до лекарства и информационни кампании. Неща, които България като страна в Европейския съюз трябва отдавна да е добавила. Министерство на здравеопазването разработва новата Национална стратегия за здраве 2020, която да определи приоритетите и да покаже къде ще се положат най-големи усилия. Чрез видимост трябва да покажем пред представители на Министерството повече теми за неврологичното здраве", добави доц. Михаил Околийски от СЗО.
Надежда Харизанова, секретар на Национален съвет на хората с увреждания (НСХУ) към МС разказа, че са реализирани редица мерки, които са в подкрепа на семейства и на хора с различни увреждания. За съжаление броят на тези пациенти се увеличава, вече са около 20% от населението на страната. Проблематиката засяга от раждането до края на живота, различни сфери от живота. „МТСП полага усилия да се разшири обхвата от социални услуги. Реализирани мерки за трудова заетост, насърчителни мерки. Включване на хора с увреждания 35% от регистрираните безработни са били наети след тези насърчителни мерки", добави още тя.

Протест на спешни медици блокира булевард

Балансираме дефицита със специализанти

Обнародваха промените в надзора на туберкулозата

14% от украинските бежанци у нас са медици

По-скъпи денталните услуги заради инфлацията

Чакаме ХЕМС през юли

Нов ръст на скарлатината

Търсят кадри за спешната помощ по въздух

85 кандидати за стипендии от БЛС
