Повече децата с травми от спортни уреди
(3).jpg)
Такъв е случаят на 5 години
годишно дете, което е на лечение в Пирогов, в Клиниката по изгаряне. Майката на пострадалия малчуган е била в съседна стая, когато ставата белята. По-голямото дете, което е на 6 години пуска пътеката. Ръчичката на по-малкото попада върху бързо движещата се пътека. Така се получава травмата. Тези уреди имат въртяща се лента, която може да се движи със скорост по-голяма от 2.44 м/с., което може да генерира значително количество триене (топлина), ако кожата е в контакт с лентата. Механизмът на травмата е впримчване на детската ръчичка или пръстчета от въртящата се конвейерна лента, причинявайки изгаряне от триене или високо-енергийна травма.
Първите съобщения за този вид травма
са от 1990 г. и броя им ежегодно се увеличава, казва доц. Аргирова. За период от 5 години (2002 - 2007) по данни на Shriners Hospital за деца в Северна Калифорния 1.64% от изгарянията на ръце се дължат на този механизъм, като съотношението между двата пола е еднакво и засегнатата възраст нараства до 8 години. По-нови данни показват, че по-често се засягат горните крайници (56%) и предимно в областта на ръце и пръсти (90%) и ходилата. Доц. Аргирова обяснява още, че употребата на подобни спортни съоръжения нараства прогресивно в целия свят и те стават все по-висок рисков фактор за този вид травма.
Като се наблюдават освен увреди
на меките тъкани, също така и на по-дълбоко лежащите структури, каквито са мускули, сухожилия и нерви. Те могат да доведат до увреждания, които налагат многоетапно оперативно лечение на няколко етапа", допълва специалистът. Подобни травми се получават и на обществени места като картинг залите например. Няколко са малчуганите пострадали там, уточнява доц. Аргирова. Рисковата група на децата е между 2 и 7 години. Проблемът с тези травми е, че се засягат функционални места, като ходило, глезен или дланите на ръцете. Те изискват специфично лечение, което е по-дълго предупреди специалистът.
Пълният цикъл на лечение
Може да отнеме до 2-3 месеца, обясни доц. Аргирова. „Тези травми се превръщат във финансово-социален проблем, защото родителите трябва да ползват дълги болнични, а детето се отлъчва от средата си, за да се лекува", изтъкна началникът на Клиниката по изгаряния. В Пирогов разполагат с най-модерните препарати, с които се отстраняват умъртвените от триенето тъкъните. Въпреки това се изисква много време. След този етап на лечение предстои и пластично покриване, което е много етапно. В последствие обаче се прави рехабилитация, която може да отнеме до месец, два.

Сложна двуетапна операция в ИСУЛ

Спасиха сърцето на дете с "чадърче"

Кои хормони пречат на отслабването

Малко известни рисковe за високо кръвно

Боледуваме тежко заради пропусната профилактика

Апнеята – крадецът на сън

Нов начин на писане спасява ръката

Спешен случай размести програмата на УНГ-форум

Статия за детското здраве в Nature с българско участие
