Стана видно, че НЗОК и МЗ не мелят брашно
Смятам, че първо тук е намесено решението
на ВАС по делото за служебното НРД от 2016 година, което съда отхвърля като нищожен. От тук идват последиците, че всички актове на НЗОК направени във връзка с този договор, като се започне от определянето на лимитите и се свърши до различни наказателни постановления, падат. Така болниците имат пореден сериозен аргумент да искат и да си получат парите, за така наречената надлимитната дейност. Това е нещо, което би трябвало много да притеснява и управителя на НЗОК и Надзорния съвет на НЗОК. Защото в случая говорим за едни 160 милиона лева по номинал, тоест главница. Както и над 100 милиона лева лихви и съдебни разноски по тези дела.
Другото, което ми направи впечатление
е, че той говори за някакъв случай, при който са дадени на частна болница за едно и също лекарство повече пари, от колкото на друга. На всички е ясно, че това чисто формално няма как да се случи. Законово няма как да се случи, защото има Позитивен лекарствен списък, цените са строго определени и никой не може да плати повече от това, което е записано там. Много е вероятно, че става въпрос за някаква частна далавера, някой с някой да е направил. Аз лично нямам информация за какъв точно случай говори д-р Дечев. Колегите, с които говорих също не са наясно за какво става въпрос. Той е този, който трябва да обясни.
Трудно ми е да прогнозирам какви
са професионалните планове на д-р Дечев. Това което знам, е че той е харесван от Надзорния съвет като управител на НЗОК. Има и административния капацитет, не е човек който не знае какво да прави. Но твърде възможно виждайки различни несъвършенства на работата на НЗОК, да не говорим и за злоупотреби, ако това има предвид, то не иска да остава в тази компания, за да не носи морална и юридическа отговорност, затова най-вероятно няма да се кандидатира отново.
Продължаващото обучение остава под въпрос
„Шейново“ осъдена да плати 120 000 лева
80% от кожните алергии са професионални
Трябва да работим заедно за пациентите
Част от средствата по НПУ под въпрос
ЕК прие своята предварителна оценка на второто искане за плащане и ни уведоми, че редица ключови етапи не са изпълнени
Болниците с 322 млн. за декември
Здравната каса пренасочи 15-те млн. от помощни средства за лечение на деца в чужбина и даде допълнително 5 млн. за медицински изделия
България първа по хоспитализации в ЕС
Лечението в болница преобладава в държавите, в които има и най-много легла на глава от населението, отчита новият доклад на ОЕСD и ЕК
Сътрудничеството с Израел за детското здраве напредва
Споразумението между двете страни включва и помощ за създаването на националната болница, то беше обнародвано днес
Новото ръководство за предсърдно мъждене е по-практично
Тази година Европейското дружество по кардиология обнови гайдлайните за предсърдно мъждене. Как бе сформиран екипа, кои са основните промени и прилагат ли се те у нас, попитахме доц. Васил Трайков.