Измина година на смели крачки за добри каузи
Въведохме Методика за формирането на
разходите за персонал в болниците, така че да се осигури справедливо и достойно заплащане на труда на медицинските специалисти. За държавните болници мога да докладвам, че в 90 % от тях са достигнати нивата на КТД, а през новата година и с новия Национален рамков договор аз съм убеден, че всички държавни болници ще постигнат тези нива. И през тази година продължихме с модернизацията на лечебните заведения. С близо 47 милиона лева бяха осигурени за пациентите високоспециализирана апаратура - ЯМР, гама камера с компютърен томограф, робот „Да Винчи"; ангиографска апаратура; NAT технология и др. Инвестиции бяха направени в подобрение на материално-техническата база на редица държавни болници; в това число, държа да подчертая – в психиатричните и съдебно-медицински отделения в страната. Обновена беше хемодиализната мрежа в страната.
Беше приета наредба за медицинските дейности
извън обхвата на задължителното здравно осигуряване. По тази линия МЗ субсидира 164 лечебни заведения за извършване на дейности по осигуряване на спешна помощ, психиатрична помощ, лечение на туберкулоза и др. на обща стойност 131 млн. лв. През годината успяхме да увеличим цените на 121 клинични пътеки в различни медицински специалности, които не бяха актуализирани от години. Стартирахме дълго отлагания проект за изграждането на Национална педиатрична болница, като очакванията ми са да бъде построено модерно и удобно лечебно заведение за нашите деца.
Това е мечта на редица поколения,
която се надявам да се изпълни в близките години. Да не се поддаваме на внушения, че тази болница няма да бъде онази, която очакват хората! Тя ще бъде модерна, тя ще бъде съвременна болница. Аз съм убеден, че ще построим най-съвременната, желана болница с високотехнологична апаратура, комплексна, многопрофилна болница. По линия на детското и майчиното здравеопазване закупихме дихателни апарати за дихателна реанимация и кувьози, финансово подкрепихме Педиатрията в София и педиатричните отделения в другите болници. По отношение на трансплантациите искам да отбележа, че вече е факт Националната програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията до 2023 г. Проведохме успешна информационна кампания в подкрепа на донорството и трансплантацията и преобърна обществените нагласи по темата. Сключихме споразумение за обучения на наши екипи във Виена за осъществяване на белодробни трансплантации и посттрансплантационно наблюдение на пациенти.
През тази година е факт и първата успешна
белодробна трансплантация в България. Готови сме с промени в редица основни закони в сектора като Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, Закона за здравното осигуряване, Закона за лечебните заведения, чието разглеждане в Народното събрание предстои. С новите текстове предлагаме условия за предотвратяване навлизането на фалшиви лекарства и нарушаване на правилата за безопасност при лекарствените продукти, прецизираме текстове, свързани с реда и условията за контрола върху лечебните заведения и аптеките, и за установяване недостига от нови дейности в сектора.
Години наред се говореше за създаването на
Централизирана електронна система за закупуване на лекарствени продукти. Тази година успяхме да стартираме първия етап от процедурата за закупуване на медикаменти за нуждите на лечебните заведения по този начин. През 2020 –та ще продължим в тази посока. Успяхме да въведем ред за провеждане на програми за т. нар. състрадателна употреба –за пациенти, които страдат от тежки инвалидизиращи или животозастрашаващи заболявания. До сега тези хора не можеше да бъдат лекувани у нас. Създадохме специализираната електронна система за установяване на недостиг на лекарствени продукти. Благодарение на нея при лекарствени продукти с установен недостиг, износът на същите се забранява. В момента текат тестове на системата, а съвсем скоро предстои и нейното реално пускане в експлоатация.
Създадохме възможност и у нас да се прилага
лечение на някои редки заболявания, какъвто е случаят при децата със Спинална мускулна атрофия. Министерството на здравеопазването работи и по ключови за сектора проекти с европейско финансиране.
По проекта за Националната здравна информационна система се работи усилено и се подготвят всички правила и номенклатури, за да започнат и конкретните софтуерни разработки.Предстои да финализираме информационната система за контрол на медицинската експертиза. Системата ще осигури интеграция на различни институции, оптимизация и прозрачност на цялостния процес по освидетелстване и преосвидетелстване. Стартирахме обученията на работещите в спешните приемни отделения и центровете за спешна медицинска помощ.В изпълнение на големия инвестиционен проект за модернизация на спешната помощ по ОП „Региони в растеж":обявихме обществени поръчки за извършване на СМР за извънболничните структури на спешната помощ; сключихме договори за закупуване на медицински оборудване и апаратура за структурите на спешната помощ; сключихме договор за 78 линейки 4х4; доставени са 132 линейки;
Осигурени са 20 млн. лв. по ОП „Региони в растеж"
за хеликоптер за транспортиране на спешни пациенти и органи за трансплантация. Не на последно място бяха подписани Националните рамкови договори в сферата на денталната и медицинската помощ за три години – 2020-2022 година. Постигнахме стабилност в здравната система и възможност, при ясни правила и механизми, пациентите да получат качествени медицински услуги, а медицинските специалисти по-високо заплащане.
Много задачи, които си бяхме поставили, успяхме да изпълним през тази година. Пред вас признавам, че една много важна за мен цел, не успях, а именно - да постигнем консенсус за въвеждането на нов здравноосигурителен модел, който да удовлетворява и съсловието, и пациентите. И през 2020 г. няма да се откажа да търся съгласие за промяна в тази посока.
Затваряме педиатрията за три месеца
Да спасяваш сърцата на децата е мисия
Бих искала да кажа на всички колеги, че при нас ще намерят екип, изключително всеотдаен към работата си и отворен към тях, казва сестра Людмила Николова
2.3 млн. хоспитализации са много
БСК с резерви към бюджета на ДОО
Да има повече пари за профилактика в бюджета
НСТС гледа трите бюджета
Парите за здравеопазване са над 11.8 млрд. лв. или 5.5% от БВП
Не подкрепяме замразяването на доходите
Бюджетът на НЗОК е изготвен на исторически принцип, липсват политики и реформи за справяне с основни предизвикателства, казват от Подкрепа