Потърсете лекар, ако бебето не идва до година
.jpg)
ВИЗИТКА![]() Д-р Мариела Даскалова е специалист и преподавател с 25 годишен стаж в Катедра „Анатомия, хистология и ембриология" към Медицински университет Пловдив. Тя е един от учредителите на неправителствената организация сдружение „Зачатие". От тогава в продължение на повече от 10 години е постоянен медицински консултат на сдружението и със своя дългогодишен опит и практира в областта на репродуктивната медицина е помогнала на десетки хиляди пациенти. Консултациите при д-р Даскалова са безплатни. |
Грижата за здравето на родителите преди бременност е особено важна, тя е безценен дар за нероденото бебе. По този начин много майки ще избегнат риска от преждевременно раждане, а този за вродени дефекти с плода ще бъде сведен до минимум. Отказването на вредни навици като тютюнопушене, консумация на големи количества алкохол, употреба на наркотици, здравословно хранене и поддържане на нормално тегло, ограничаване на стреса, са само малка част от нещата, които могат да предпазят една двойка от безплодие, съветва още тя. Сред другите важни стъпки, които трябва да извършите, ако сте решили да имате бебе, са профилактичните прегледи при зъболекар и лекар.
„Изследванията преди забременяване включват някои основни показатели като кръвна група, резус фактор, пълна кръвна картина и онкопрофилактична цитонамазка, изследвания за наличие на имунитет (например спрямо рубеола и варицела), както дали в момента пациентът не боледува от инфекциозни заболявания като хламидия, токсоплазмоза или хепатит", обяснява д-р Даскалова.
За една жена е много важно да се информира за състоянието на половата й система още преди да забременее. Така, ако има някакви заболявания, те ще се излекуват преди опитите за зачеване и няма да има риск за плода. „Лечението по време на бременност е по-трудно, тъй като не можем да използваме целия наличен арсенал от лекарства и процедури заради риска да увредим бебето. А понякога нелекувани инфекции или вродени състояния без оперативна корекция могат да доведат до спонтанни аборти", казва консултантът в сдружение „Зачатие". Прегледът на жената при гинеколог обаче не е достатъчен. Много е важно и нейният партньор също да отиде при специалист. Понякога обаче представителите на силния пол не желаят да го направят.
Ходенето при репродуктивен специалист става задължително, ако след 1 година опити за бебе двойката няма положителен резултат. Този срок се съкращава на 6 месеца, ако жената е над 35 години, а мъжът – над 50, смята д-р Даскалова.
Причините за инфертилитет са поравно поделени между двата пола, затова и мъжът трябва да се консултира с лекар и да направи спермограма. „Мъжете трябва да знаят, че при тях безплодието не е придружено с други здравословни и сексуални проблеми. Това често ги притеснява, защото смятат, че за да посетят лекар, трябва да имат някакви оплаквания. Но профилактичната спермограма и среща с лекар могат да отхвърлят една голяма част от тревогите им", съветва д-р Даскалова.
Когато се открие някакъв проблем при двойката, която иска да има деца, се налага извършванеъо на допълнителни и по-специфични изследвания. „Например тези на хормоните и снимката на тръбите на яйчника не се препоръчват като първоначален скрининг, а могат да бъдат отложени за след време, когато са правени вече опити за бременност и тя не се е случила. Изключения правят жените, при които има други здравословни проблеми, например високо кръвно налягане, наднормено или поднормено тегло, диабет, както и при хроничен прием на някои медикаменти", обяснява специалистът. Генетични изследвания, такива за спермоантитела, както и тест за съвместимост, също могат да бъдат препоръчани на мъжа или жената. Групата на генетични изследвания е разнородна и може да включва цитогенетичен анализ, тестове за предразположения към тромбофилия или дефекти в обмяната на веществата, носителство на гени за унаследяеми болести като таласемия или кистозна фиброза, както и тестова за различни класове антитела и при двата пола, казва още специалистът.
Профилактичните изследвания са важни и полезни, защото дават яснота на хората за техните репродуктивни способности. Чрез тях те ще получат и съвети за здравословен начин на живот, за естествени пътища за повишаване на фертилността, ако отклоненията при изследванията са незначителни. С допълнителни изследвания може да си изясните проблемите, ако показателите на направените до момента са извън нормата и да започнете своевременно лечение при силно увреден фертилитет, добавя д-р Даскалова. Макар и рядко, профилактичните изследвания могат да спасят дори живота на пациентите, защото с тях се откриват опасни състояния и заболявания.
Изследванията за двойката преди опитите за зачеване:
Изследвания само при жената:
Изследвания само при мъжа:
|

Kакво трябва да знаем за подаграта
Правилна диета, упражнения и терапия могат да облекчат симптомите на това хронично заболяване

Платформа разпознава първите признаци на стреса

Всеки спорт е добър за детското развитие

„Тракия" с новаторска система за АГ-операции

Изпитваме продукт за лечение на кариеси при деца без болка

Увеличават се репродуктивните проблеми
Продължителното седене при мъжете има негативен ефект, затова много засегнати са ИТ-специалисти и шофьорите, казва доц. Мария Юнакова

Нов метод при сърдечна недостатъчност в Тракия

Расте броят на децата с късогледство

Сентинелната биопсия да влезе в КП за рак на гърдата

Преяждането е в основата на затлъстяването
Около 70-80% от случаите са пряко свързани с начина на живот – прекомерна консумация на храна и недостатъчна активност, казва доц. Явор Асьов