Онлайн аптеките могат да подобрят достъпа до лекарства
- Безспорно, но не само framar.bg е най-големият здравен сайт в България, знаков източник за информация за над милион потребители месечно. В структурата си ние съдържаме не само най-голямата онлайн аптека в България, но и редица информационно-медийни раздели - медицинска енциклопедия, медия, лайфстайл, форум, история на медицината и фармацията, огромен справочник за всичко това, що е здраве и добруване, форум, необятен раздел с интерактивни тестове. Много често хората ни разпознават с интернет аптеката ни, което е и най-старият раздел и основата на сайта. Всичко друго се е развивало след това и е в посока на това да дадем много по-пълна информация на хората, която касае всички аспекти на понятието здраве - медицински, социални, психологически, емоционални. Нищо не бива да бъде подценявано.
- Колко са интернет аптеките у нас, а оборотът, който минава през тях на година?
- Труден въпрос, ако говорим и за тези, които работят без необходимите лицензи или в нарушение на законите, или защото не се нуждаят от тях - не продават лекарства. Никой не може да даде данни за оборотите на онлайн продажбите на здравния сектор в България, особено ако включим и магазините за хранителни добавки. Със сигурност, сумата не е никак малка, а предстои да расте.
- Какъв е асортиментът на една онлайн аптека?
- Офлайн аптеките имат много често малка номенклатура, която не може да бъде сравнявана с броя на продуктите, предлагани онлайн. Най-важните разлики - онлайн не се предлагат лекарства по рецепта, но може да има много по-богат избор от добавки, аксесоари, козметика, храни, литература. Асортиментът ни е над 50 000 продукта, няма физическа аптека, която може да изложи такова многообразие, както и да подготви и обучи служители да познават продуктите.
- Увеличава ли се пазаруването на лекарства по интернет? Защо? Какво най-често купуват хората – лекарства без рецепта, хранителни добавки?
- Това е един от световните феномени, който има и своето обяснение в България - има места на картата, в които няма аптеки в обкръжение от много километри. Представете си ,че живеете в малко село или град, в който или няма аптека или асортиментът е толкова малък, че не отговаря на нуждите ви. Поръчката онлайн се оказва най-бързият начин да се сдобиете с това, което ви е нужно. И хората наистина купуват всичко - от евтини OTC-лекарства до скъпи добавки. Нуждата и удобството са основни приоритети. Легализацията и развитието на онлайн търговията с лекарства с рецепта или по НЗОК може да бъде лесен отговор на много въпроси.
- Как пациентите могат да са сигурни, че не пазаруват от онлайн аптека, която няма нужните регистрации и разрешителни за работа?
- Това е сериозен проблем, с оглед на липсата на необходимия стандарт за работа. Преди известно време се въведе задължителния знак, който да ориентира клиентите. За съжаление, много от хората не следят за него и не разбират смисъла му. Доверието често се печели от по-ниска цена, а понякога това се оказва предпоставка да получите фалшив продукт. Съвсем не коментирам и фрапиращите случаи на търговия на много сериозни медикаменти онлайн, без никакъв контрол, като се разчита на "в интернет никой не може да ме хване".
- Има ли много злоупотреби и нелоялна конкуренция сред интернет аптеките?
- Изключая ценовите войни, които от физическите аптеки се пренасят вече онлайн, мисля, че няма някакви лоши практики или нелоялни методи на конкуренция онлайн. Естествено, мога да коментирам колеги, които работят в законови норми, с регистрирани аптеки. Другите, за съжаление, няма как да коментирам.
- Смятате ли, че е нужна нормативна промяна в тази посока, каква?
- България е отново години назад в една деликатна област. Пропускат се ползите от онлайн търговията, а се акцентира върху минусите и евентуалните проблеми. Уви, трябва да живеем в 21 век. Технологиите са проблем само за изоставащите, които живеят във времето на кварталната аптека, която обслужва панелния комплекс и никой няма избор – нито фармацевта, нито клиентите му.
- Притесняват ли промените, които се предлагат със закона за лекарствата? Смятате ли, че въвеждането на аптечна карта или ограничаването на бонусите може да повлияе на свободната конкуренция?
- Вярвам, че всички промени трябва да водят до по-добра работа на всички звена, както и по-здрави пациенти. Всяка промяна, която не е съобразена с това - може да се окаже в явна вреда. Налагането на много рестриктивен, както и пледирането за свободен и нерегулиран пазар - и двете политики водят до проблем. Трябва да се чуят гласовете на хората от фармацевтичния сектор, а промените да се правят след внимателно проследяване на нуждите и особеностите на пазара. Стихийните реформи водят до хаос, от което губят пациентите.
- Имате ли проблеми с паралелния износ и липсата на лекарства за вашите пациенти? Смятате ли, че е удачно да се въведат рестрикции за този тип търговия?
- Вече споменах, че намирам строгите ограничения, както и прекаления либерализъм за еднакво вредни. Паралелният износ е очевиден проблем, когато лъсне липсата на животоспасяващо лекарство, от което страда най-деликатното звено, а и най-важното - пациентите. Често се коментират обемите, които са реализирани от такава форма на търговия и сумите са внушителни. За съжаление, никой не предоставя данни за положението на пациентите и тяхната съдба, когато се окажа поставени пред нуждата да открият нещо, което им се полага по право, а всички вдигат рамене. Не се коментира и обратния внос, който вече се реализира от самите болни, които търсят решение на проблемите си – огромните проблеми с нереално надвишени цени, фалшиви продукти, липса на адекватно лечение. За съжаление, както и тук, така и почти навсякъде – липсва ни адекватност и ясни законови рамки.
- Как седят нещата с хранителните добавки? Има ли сега ясни правила, които да гарантират качеството на продуктите, които стигат до клиентите? А контрол?
- Към момента контролът им е нищожен и е съсредоточен най-вече в легално работещите бизнеси или аптеки, където не се очаква да има проблеми и такива няма. Извън полето на легалността, коментирайки предлагане на добавки по всякакъв начин - онлайн или офлайн, от физически или дори юридически лица, нещата вече не са така оптимистично построени. Там има нереални здравни твърдения, фалшиви продукти, проблеми с годностите, продукти без описание на български или без адекватно съхранение. Много се работи в тази посока, но има още доста какво да се направи.