Стартира информационна кампания за зрението

Влажната дегенерация на макулата,
свързана с възрастта засяга над 30 милиона души по света и е основна причина за слепота при хора над 50-годишна възраст в индустриално развитите страни. Хората, страдащи от това заболяване, срещат трудности при ежедневни дейности като четене, шофиране, разпознаване на лица. Влажната дегенерация на макулата има две форми, суха и влажна, като и двете засягат макулата. Това е онази част от окото, отговорна за централното зрение. Влажната форма на макулата, е най-тежката форма.
При около 10% до 15% от хората
със суха форма, състоянието прогресира до влажна ВДМ. Заболяването се характеризира с растеж на абнормни кръвоносни съдове. Тези абнормни съдове пропускат течност и кръв, което може да доведе до образуване на подобни на мехурчета джобове под макулата. Тези мехурчета изкривяват образа, така че правите линии изглеждат изкривени, обясни проф. Петкова. „Важно е да се знае, че днес вече има няколко ефективни терапии на ВДМ и ДМЕ. Ако бъдат приложени преди образуването на белези, те могат да стабилизират зрението, а в някои случаи и да постигнат обратимост на загубата на зрение, допълни доц. д-р Марин Атанасов, председател на Българско дружеството по офталмология.
Друга важна тема на форума бе посветена
на диабетния макулен едем. Приблизително 11% от пациентите с диабет са заболели от него. Разпространението на заболяването се увеличава с продължителността на диабета, напомнят специалистите. Диабетния макулен едем е заболяване, което може да доведе до постоянна загуба на зрението. Но когато лечението му започне навреме, загубата на зрението може да се забави, а в някои случаи дори да се подобри.
Рискови фактори за развитие на
заболяването са продължителност и вид на диабета, хипергликемия, дислипидемия и хипертония. Тревожната статистика сочи, че до 50% от пациентите с диабет не изследват очите си или се диагностицират твърде късно. За влажната дегенерация на макулата, свързана с възрастта и диабетния макулен едем вече съществува лечение, напомниха експертите, но изтъкнаха, че то се оказва разорително за пациентите, защото само 75% се реимбурсира от НЗОК.
Това означава, че 25% от сумата
е за сметка на пациента, което е около 360 лв. за една инжекция. При влажна макулна дегенерация свързана с възрастта лечението се започва с по една инжекция в първите три месеца, а при диабетния макулен едем с по една инжекция в първите пет месеца. Информационната кампания „Зрението е всичко. Прегледай се!" ще продължи с безплатни прегледи в редица болници, които допълнително ще бъдат оповестени в началото на следващата година.

Варна е най-добрата локация за Протонен център
При нас всички клиники, необходими за лечение на деца с онкохематологични заболявания функционират успешно, имаме и обучени специалисти, казва проф. Елица Енчева

Кардиохирургията ни е на европейско ниво

Спасиха бебе с рядка малформация на белия дроб

Спасиха мъж с разкъсване на аортата

Апарат с ИИ за прецизна колоноскопия в "Тракия"

COVID-19 все още е сериозен риск за здравето на пациентите
Вирусът представлява риск по отношение появата на нови мутации само и единствено, когато се намира в човешкия организъм, казва проф. Татяна Червенякова

Уникална операция на дете с рядък тумор

Сложна очна операция на дете след травма с лък

В „Пирогов" спасиха мъж с тежък мозъчен кръвоизлив
