Никой досега не е вдигал пътеките толкова осезаемо
- Наличието на увеличение на бюджета за болнична помощ с 200 млн. е, разбира се, добра новина. Но според мен много по-важна е темата как тези пари ще бъдат оползотворени. БЛС категорично застава зад позицията, че налаганата през последните години практика увеличението на бюджета да бъде използвано за ръст на обемите, е напълно изчерпана като концепция. Нещо повече, тя е вредна за здравеопазването, защото стимулира колегите да правят все повече и повече хоспитализации. Според нас, тези средства трябва да се използват за увеличаване на цената на клиничните пътеки. Дори ние насърчаваме и следваща стъпка – частично намаляване на обемите за сметка на допълнително увеличение на цените. Това е единствения начин да има осезаема позитивна разлика за съсловието, а и за пациентите през следващите години.
- Ръст от 17-18% за цените на клиничните пътеки достатъчен ли е? В началото се говореше за увеличение от 5 до 60%.
- При условие, че за последните 10 години клиничните пътеки не са били променяни изобщо, мисля, че 17-18% процента ще бъде меко казано голям успех. Освен това се очаква клиничните пътеки да се увеличат непропорционално. Приели сме доказани в практиката във Великобритания, Франция и Германия коефициевнти на съотношение между отделните КП и ще се стремим към тях. По този начин, една силно недофинансирана пътека може да получи увеличение от 30-40, дори повече проценти. Други пътеки обаче могат да имат минимална промяна. Очакваме увеличението да обхване почти всички клинични пътеки и средното да бъде от порядъка на 15%.
- БЛС обяви, че ще иска минимум 30% от парите от НЗОК да отиват за заплати. Смятате ли, че по този начин ще бъдат достигнати нивата по КТД, след като сега някои болници отделят 70% и заплатите остават ниски?
- Предложението на БЛС цели да се защитят интересите на съсловието и поне част от приходите на ЛЗ да достигат до хората, които се грижат за пациентите и реално „изработват" този приход. В някои болници парите първо се разпределят за всичко друго и накрая, каквото остане, е за лекарите и специалистите по здравни грижи. Затова залагаме този минимум. С това няма да се решат всички проблеми, но е стъпка в правилна посока. Болниците, които не работят пълноценно и не успяват да осигурят достатъчно приходи, трудно ще осигурят адекватни заплати на своите служители. Ако успеем да договорим предложените от БЛС по-високи цени на КП ще можем да се надяваме, че дори и в тези лечебни заведения ще има достатъчен приход. Но преговорите предстоят.
- Казахте, че обемите за догодина ще паднат поне с 10%. Това няма ли да ограничи достъпа на пациентите до болниците?
- България е на първо място по брой хоспитализации на 1000 души население. Не просто сме на първо място, а сме с два пъти повече хоспитализации от средното за Европа. Това красноречиво говори за изкривяванията, които са натрупани в системата. Очевидно е, че има занижаване на критериите, очевидно е, че това е продукт на политиката до сега да има все по-високи и по-високи обеми. Съвсем естествено е колегите, за да имат повече приходи в болниците, да занижават критериите за хоспитализация, когато има възможност за това. Повярвайте ми, с 8-10-12% намаляване на обемите, ще останем далеч над европейските норми. Така че аз нямам никакви притеснения, че може да има ограничение на достъпа.
- А няма ли да се увеличи надлимитната дейност?
- Мисля, че вече има насищане по отношение на броя хоспитализации и тази година, поне към настоящия момент статистиката показва, че те са в един балансиран и достатъчен обем. Ако се приеме предложения от нас вариант, при който да може да се лекуват със същите средства по-малък брой болни, смятаме, че това ще бъде положително. Ще намалее административната дейност, трескавото хоспитализиране и излишните разходи и усилия, свързани с това. Но трябва да бъде осъзнато, че ако се тръгне отново на повишаване на обемите, това ще доведе до връщане на старите цени на клиничните пътеки и на старите проблеми.
- Общинските болници поискаха основните пътеки, които се изпълняват в почти всички лечебни заведения, да получат най-високо увеличение. Предвижда ли се подобно нещо?
- Използвали сме един много ясен и прозрачен принцип, въведен и използван в страни със значителен опит. Извлечени са съответните коефициенти и пропорции между КП. Например, ако приемем че кардиохирургичната пътека е единица, спрямо нея са равнени всички останали съответно с различен коефициент. Приели сме коефициентите на тези по-зрели системи, защото те са имали повече време да бъдат сравнявани, изпробвани, коригирани. Смятаме, че това е справедливо и касае всички пътеки. Но ако искаме да има истинска справедливост не можем да изхождаме само от интересите на определени групи, например университетските болници, или общинските и т.н. Справедливостта трябва да обхваща всички. А управленско решение ще бъде кой какъв от ресурсите си да развива.
- Как ще работи системата, след като ВАС отмени основния пакет?
- Мисля, че в момента се правят спекулации по този въпрос. Ние обаче си продължаваме работата и се стараем да изготвим правила, които смятаме, че ще бъдат в интерес на съсловието и на цялата система на здравеопазване.
- МЗ прие ли моделът на БЛС за остойностяване на медицинските дейности? Смятате ли, че ще има такова до края на годината?
- Ние сме информирали министерството за изготвената от БЛС система за остойностяване на медицинските дейности. Там също става дума за една базова единица, примерно преглед при лекар, като за всяка останала дейност се изчислява коефициент, който се умножава с тази базова единица. Няма как да очакваме толкова сложна система да бъде въведена за ден или два, но това е един от приоритетите на Лекарския съюз. До края на годината обаче не мисля, че това ще се случи. С повишаването на парите на клиничните пътеки, за което ние се борим в момента, се надяваме да има увеличение на доходите на съсловието, дори и да не е въведено конкретното остойностяване на медицинските дейности.
- Ще имате ли време да подготвите нов рамков договор или ще се премине отново на вариант „анекс"?
- Смятаме, че ще има нов рамков договор. Работи се много интензивно и сме оптимисти в това отношение. Според нас подписването на НРД 2020 в най-точна степен ще отрази интересите на съсловието. Надяваме се, ако исканията ни бъдат приети, този рамков договор да е най-доброто решение за по-добри условия на труд през следващите три години. За нас основният проблем е, че намаляването на обемите и повишението на цените все пак изисква и едно малко по-отговорно отношение от страна на колегите, а не да се търси моментално възползване от една по-благоприятна финансова ситуация. Защото това веднага ще ни върне към предишната хипотеза за постоянно увеличаващите се обеми, която доказа, че не работи.