Над 800 души измериха кръвната си захар в София
„Много е важно да сме информирани
да знаем, че сами трябва да се грижим за здравето си, да сме активни. В Дания много хора ходят на работа с велосипеди, но вече виждам промяна и в България, толкова хора използват колела", каза датският посланик Сьорен Якобсен.
„Захарният диабет може да протече безсимптомно и това е един от проблемите при неговото откриване. Затова най-важното е да се правят изследвания редовно, така че да не се изпусне установяването на това заболяване", обясни д-р Вера Карамфилова.
Над 463 млн. души или всеки 11-ти
възрастен човек в света е с диабет, показват последните данни от тази година на Международната федерация по диабет (IDF). Хората с това заболяване са се увеличили с 38 млн. в сравнение с 2017 г., като се очаква през 2030 г. техният брой да достигне 578 млн., а през 2045 г. – 700 млн.
Увеличават се и случаите на диабет в България. Над 442.5 хиляди са били хората с тази диагноза в страната срещу 423 хил. година по-рано, показват данните на IDF. Това означава, че с диабет са 8.3% от населението. Основната част от хората с диабет са с тип 2. Ръстът при него е свързан със съвременния начин на живот – повишаващите се нива на урбанизация, застаряващото население, ниска физическа активност и консумация на висококалорична храна.
Все още остава изключително висок
броят на хората, които не са диагностицирани – 232 млн., или всеки втори. Единственият начин да се подобри тази статистика е чрез повишаване информираността на обществото за симптомите на диабет тип 1 – жажда, често уриниране, умора, внезапна загуба на тегло, глад. Също така чрез провеждането на скрининг при диабет тип 2 сред основните рискови групи - по-възрастното население, хората с наднормено тегло, с усложнения, както и тези, които водят обездвижен начин на живот и консумират нездравословни храни.
Да помогнем на Божидара да проходи
Климатът ни става като в Северна Гърция
Събират средства за лечението на Алекс
С молба за скромна помощ
Да помогнем в борбата на Радост
Натискът върху медиите у нас се увеличава
„Делата шамари" срещу журналисти стават повече, целта е да се окаже форма на тормоз и да се спрат неудобни разследвания, казват от Амнести Интернешънъл
Свободата е усещане за баланс
Заедно за Ивo
Най-важният маратон е този, в който тичаме към себе си
И медицинските специалисти, и писателите споделят знания, а за да бъдат успешни и едните и другите трябва да бъдат емпати и да разбират хората, казва проф. Асена Сербезова