Влизаме в болница с пръстов отпечатък
Ако пациентите откажат да се чекират, от болниците ще трябва да се обадят в съответната регионална каса. От там ще осъществят връзка с пациента и ще се опитат да го убедят да даде пръстов отпечатък. Ако не успеят, болният човек ще се чекира по стария ред, а на болницата ще бъде платено за лечението му.
Изключения от правилото за чекиране ще има и при пациентите на хемодиализа, онкопациентите, които по-трудно могат да генерират цифров код с пръста си. Според инструкциите на здравната каса е различен и редът за чекиране на спешните пациенти. Те първо трябва да бъдат лекувани, а след това идентифицирани.
Въпреки разположението на дежурни инспектори от здравната каса и подробните инструкции, от болниците очакват да срещнат доста трудности. Причината е, че по време на тестовия период на системата - от август досега, много пациенти генерираха цифров код трудно. Проблеми се срещаха най-вече при възрастните хора, при които отпечатъците на пръстите са по-бледи. Освен това има пациенти, които не желаят да им бъдат взети отпечатъци. За изминалите месеци през чекиране преминаха 300 000 души, да дадат умишлено пръстов отпечатък отказаха 100.
Подробности от въвеждането на новата система за идентификация в болниците и какво се случва в лечебните заведения очаквайте по-късно.