Подкрепа за диабетната програма

Пациентските организации за хората с диабет в България
също апелираха за пореден път за диабетна програма. Медицинските специалисти поставиха на дневен ред
и въпроса за договаряне на амбулаторна процедура за скрининг на диабет в хода на преговори на НРД. Тази идея също срещна подкрепата на д-р Даниела Дариткова, която заяви, че заедно със здравното министерство ще търсят вариантите за изпълнение на препоръките на лекарите. Те очертаха и основните предизвикателства и тенденции при заболяването. Диабетът е глобален проблем, пред който са изправени всички държави в света, каза проф. Цветалина Такова началник на Клиниката по диабетология в УСБАЛЕ „Академик Иван Пенчев. В България болните с тази диагноза през т.г. са 442 хил. души или 8.3% от населението на възраст между 20-79 години. Според проф. Танкова всеки втори човек с диабет по света е недиагностициран, а един от всеки 13 души има предиабет.
Това налага подобряване на скрининга за предиабет,
програми за превенция на болестта, защото половината от случаите на захарен диабет тип 2 могат да бъдат предотвратени, категорична е проф. Танкова. Обществените средства на година за лечение на диабета в страната ни са около 550 млн. лв. по данни на Международната диабетна федерация (IDF), отчета доц. Зорница Миткова от Катедрата по организация и икономика на фармацията във Фармацевтичния факултет на МУ-София. Близо 20% са за извънболнично проследяване (визити при ОПЛ и други специалисти, изследвания, тест-ленти и др.), 20% са и разходите за медикаменти, като се реимбурсират всички съвременни терапии. Останалите 60%, което се явява основната част от средствата, дадени за лечение на диабет, отиват за хоспитализации и лечение на усложненията - сърдечно-съдови, неврологични, бъбречни, хирургични и др. Същевременно навлизането на съвременните здравни
технологии допринася за подобрение на контрола на заболяването
и намаляването на средствата за лечение на свързаните с него усложнения. Според анализите, в България делът на пациентитес добър контрол на болестта нараства и достига 40% от засегнатото население. Това води до намаляване на риска и броя на усложненията, което спестява разходи за тяхното лечение в размер на 20 млн. лв. за периода 2012-2016 г., уточни още доц. Миткова. Продължителността на живота при хората с диабет тип 2 се подобрява и изпреварва с 6 месеца тази на останалата част от обществото, а за периода 2012 – 2015 г. медицината у нас е спечелила година повече живот за хората с диабет, стана ясно от изследване на Катедрата по „Организация и икономика на фармацията" в МУ-София. По данни на Диабетния регистър в УСБАЛЕ„Акад. Иван Пенчев" обаче броят на диабетиците с усложнения е над 163 000. Все още над 50% от българите с диабет не постигат добър контрол на заболяването. Основната причина за това е, че голяма част от тези пациенти нямат достатъчно знания и мотивация как да управляват заболяването си и как да водят здравословен начин на живот.

Вместо подсладители да се намали захарта

Двама от трима у нас с наднормено тегло

Мерят безплатно гликиран хемоглобин

Безплатни изследвания на холестерол

Обучението да бъде включено в дейността на специалистите

Започва училище по диабет

Израел е блестящ пример за диабетна програма

Диабетът е патология, която силно ни вълнува

Диабетната програма е необходимост за България
